АТП МАСТЕРС ШАНГАЈ 2019

Зверев го среди Федерер и закажа полуфинале со Беретини

Втората полуфинална двојка на Мастерсот во Шангај е Зверев против Беретини откако денеска тие ги елиминираа Роџер Федерер и Доминик Тим.

По елиминацијата на Ѓоковиќ од страна на Циципас, сега падна и Роџер Федерер. Швајцарецот беше сопрен на патот кон финалето од страна на Германецот Алексадер Зверев кој победи со 2:1

Во првиот сет Зверев победи 6-3, потоа Федерер со брејк и 7-6 израмни, но во третиот сет Германецот беше фуриозен добивајќи го повторно со 6-3.

Италијанецот Фабио Беретини го изненади петтиот носител, Австриецот Доминик Тим. Со 7-6 и 6-4 Беретини победи 2:0 и обезбеди полуфинале во Шангај.

Во првото полуфинале ќе се сретнат Циципас и Медведев, додека во второто Зверев и Беретини. Двата натпревара се играат утре.

реклама

Тенис

Надал по тринаесетти пат го освои Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ противник на Надал во финалето на Ролан Гарос

Read more

Повредата на Ѓоковиќ е поголема отколку што тој ја прикажува

Read more

Ѓоковиќ: Не сум робот

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе