Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Новак Ѓоковиќ со триумфот на Ролан Гарос покажа дека може да игра одлично и на земјен терен.

Светскиот рекет број 1 се подготвува за Вимблдон, а тениските стручњаци и понатаму анализираат како дојде до ваков голем успех.

Матс Виландер е изненаден со фактот дека Новак може да губи 0:2, а потоа да се врати во игра и да победи.

„Пред многу години зборував со Фабрис Санторо и тој ми рече, ако сакаш да бидеш добар дефанзивец, не ја гледај топката, туку само противникот, каде стои, неговата ротација на рамото, и тоа ќе ти покаже како да одиграш. И Новак го прави истото, не ја гледа само топката, туку и ставот на противникот. Тоа е исто како математика“, вели Швеѓанецот.

Миша Зверев, братот на Александар Зверев, кој последните неколку месеци работи и како коментатор на Еуроспорт, објасни што прави Новак на теренот.

„Размислува, кој е процентот како ќе одигра неговиот противник, ги комбинира сите тие факти и информации. тој е како суперкомпјутер, може да се прилагоди многу брзо и да одигра во вистинскиот правец“, заклучи Зверев.

Ѓоковиќ за Вимблдон ќе се подготвува на Мајорка, а во Лондон од 28 јуни ќе се бори за 20. грен слем во кариерата.

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Тенис

Ѓоковиќ без проблеми се пласира во осминафиналето на Олимпијадата

Read more

ОИ: Првата светска тенисерка елиминирана уште на стартот

Read more

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Read more

Ѓоковиќ: Најдобрите тенисери во светот дојдоа на Олимпијадата

Read more
 

Спорт

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Читај повеќе

ОИ: Грчки коментатор доби отказ поради расизам

Читај повеќе

Конор Мекгрегор повторно имаше испади на Twitter, овој пат го навреди Хабиб

Читај повеќе

Георгиевски со сребрен медал, златото на градите на Русинот Ларин

Читај повеќе

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Читај повеќе

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Читај повеќе
  • play_arrow

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Читај повеќе
  • play_arrow

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова победа на Георгиевски, на чекор е до олимписки медал

Читај повеќе