Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Германскиот тенисер Александер Зверев денеска првпат проговори во јавноста за своите здравствени проблеми кои ги има со дијабетес тип 1.

Болеста на тенисерот му била дијагностицирана на четиригодишна возраст, а Зверев сега отвори фондација која ќе се занимава со обезбедување инсулин и други лекови за болни деца и млади лица.

– Јас сум во привилегирана позиција бидејќи го живеам животот кој отсекогаш сум го посакувал. Сакав да играм тенис, да патувам на турнири насекаде низ светот и да бидам меѓу најдобрите тенисери на планетата. Свесен сум дека многу деца ја немаат таа среќа и поради тоа е важно да им вратам нешто и да им помогнам на другите луѓе, кои имаат слични проблеми, изјави Зверев.

Тој додаде дека многу луѓе не знаеле дека боледува од дијабетес.

– До денеска немаше многу луѓе, кои знаеја дека имам дијабетес. Отсекогаш се плашев дека моите противници ќе се чувствуваат посилни против мене ако знаеја за мојата болест. Од денеска веќе ги немам тие грижи, порача германскиот тенисер.

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Read more

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Read more

Надал се повлече од Лејвер купот

Read more

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Read more
 

Спорт

Касано порача: Роналдо, доста беше

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Читај повеќе

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Читај повеќе

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Читај повеќе

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

7 просечни фудбалски клубови со неверојатни академии

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој како Меси - два гола за три минути

Читај повеќе

Дончиќ: Уживав во словенечкиот дрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеше бугарската химна од Јужна?

Читај повеќе