Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Олимпискиот шампион Александар Зверев ги сподели своите очекувања од средбата со Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на УС Опен.

– Пред натпреварот со Новак, се подготвувате да ја прикажете вашата најдобра игра. Треба да играте совршено против него, инаку нема да победите. Но, честопати не сте во можност да го одиграте совршениот натпревар, поради што секој губи од него толку често. Треба да ја изнудите победата од него, тој самиот никогаш нема да подари ништо. Со него треба да доминирате и да направите што е можно помалку неизнудени грешки, изјави Зверев.

Германскиот тенисер објасни и на што мислел кога рекол дека победата над Ѓоковиќ во Токио му дала многу на психолошки план.

– Олимпијадата е најважниот турнир во светот. Изгубив сет и брејк од првиот рекет на светот, но излегов од критична ситуација и ја свртев играта. Беше необичен натпревар, доживеав уникатни емоции. Беше убаво да се освои медал за Германија. Сфатив и дека сум првиот во сезоната што го победи Новак во навистина важен натпревар за него. Тој не загуби од никого и освои неколку Грен слемови по ред. Секако дека тогаш ќе добиете зголемување на самодовербата. Се надевам дека ќе можам да ја продолжам мојата успешна серија, додаде Зверев.

Мечот Ѓоковиќ – Зверев е закажан за утревечер. Србинот е прв, Германецот четврти носител на Грен слемот во Њујорк кој се игра за награден фонд од 57,5 милиони долари. 

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Тенис

Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Read more

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Read more

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе