„Ѕверот“ доаѓа: Смартфон со 18 GB RAM

Asus се очекува наскоро да го претстави својот нов гејмерски телефон - Asus ROG 5. Некои детали за овој модел веќе се појавија на платформата Geekbench.

Според информаците до кои дојде Geekbench, станува збор за модел со сериски број Asus_I005DB.

Веќе знаеме дека ROG 5 ќе има 6,78-инчен екран, батерија од 6000 mAh што поддржува полнење од 65W, врвен Qualcomm Snapdragon 888 процесор и главна камера од 64 MP, но она што е особено интересно е информацијата за огромниот капацитет на RAM меморија - дури 18 GB.

URL

Ако ова е точно, тоа би било голема иновација, бидејќи досега ниту еден телефон нема толку многу RAM меморија - најмногу што може да се најде е 16 GB, достапно на моделите Samsung Galaxy S11 Ultra и Asus ROG 3.

Исто така, минималниот капацитет за складирање може да се зголеми на 512 GB, ако RAM меморијата беше 18 GB.

ROG 5 би можел да стане еден од најдобрите гејмерски смартфони оваа година, а ќе биде претставен на 10 март, порано од очекуваното.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Мобилни

Motorola објави тизери за новите Moto G60 и G20

Read more

Sony со тизери ги најави новите модели Xperia

Read more

Realme го претстави смартфонот X7 Pro Ultra

Read more

Крај на една ера: LG го прекина производството на смартфони

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе