1.МФЛ 2019/20

Аврамовски го предводеше Вардар до победа над Работнички

Скопското дерби по вторпат сезонава му припадна на Вардар кој со двата гола на Даниел Аврамовски беше поуспешен од Работнички.

Поранешниот играч на Работнички денеска беше немилосрден кој својот поранешен клуб постигнувајќи два гола во последните 15 минути.

Аврамовски го отвори резултатот во 76-тата минута од слободен удар кога имаше и среќа бидејќи топката го закачи живиот ѕид, го смени правецот и го измами голманот Дамјан Шишковски.

Во судиското надополнување Аврамовски ги постави конечните 2:0 по еден конта напад откако доби топка во празно од нововлезениот Жунињу, успеа да го добие спринт дуелот со Себастијан Ерера и по вторпат го матираше Шишковски.

Заслужена победа на Вардар кој беше подобар во целиот натпревар. Ова е 36-та победа за Вардар во меѓусебните дуели, а Работнички остана на 32. Се одигра 89-тото градско дерби.

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Работнички - Вардар 0:2 (0:0)
Стрелци: 76', 90'+3 Даниел Аврамовски
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

На табелата Вардар барем до утре ќе биде осамен на врвот со 27 бодови кога се играат останатите натпревари од 12-тото коло. Работнички останува последен со само 10 бодови и три порази во серија.

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

Што ако мастурбирaњето ви буди чувство на непријатност?

Како машината за перење и облеката секогаш да ви мирисаат совршено?

Sport Italia: Се подготвуваат револуционерни промени во Наполи

Барди малку претера: Во еден период бев подобар од Лео Меси

Кин и Невил: Бевме пијаници, а потоа дојдоа нутриционистите

Диуф го издрибла Макрон, па овој го шутна по нога

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер