Свет

Ердоган објави почеток на воената акција во Сирија

9. октомври 2019 - 15:37 | А.С.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека турската војска почнала воена операција во северниот дел на Сирија.

Според неговата изјава, воената операција на Турција е насловена „Изворот на светот“.

Претходно денес курдските сили и две сириски активистички групи објавија дека екстремисти на Исламска држава рано утрово извршиле напади во Рака, северна Сирија.

Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација.

Сирија: Турција грубо го прекршува меѓународното право

Сириското Министерство за надворешни работи денеска го осуди планот на Турција за упад на североистокот на Сирија и тој чин го нарече „грубо прекршување“ на меѓународното право и истакна дека на тоа ќе одговори со сите средства.

Во соопштението, пренесено од американските медиуми, сириското МНР обвини одделни курдски групи за актуелните случувања во тој дел од земјата, кои кажале дека користеле помош од наводниот „американски проект“.

Министерството наведува дека Сирија е подготвена „да ги прифати своите заблудени синови доколку се вратат“, алудирајќи на проамериканските курдски борци.

Коментирај