Чек дис аут

Падна првиот снег во Австрија и во Италија, Алпите се белеат

9. септември 2019 - 10:33 | А.С.

Обилни врнежи снег беа забележани викендов на австриските Алпи.

Австриските медиуми објавија дека првиот снег за оваа сезона паднал во петокот на глечерот Стубај во покраината Тирол.

Во текот на викендот врнежите се засилија и бројни скијачки области се најдоа под снежна покривка.

Снегот е вообичаена појава на крајот на летото на највисоките предели на Алпите.

Снег заврна и во северозападна Италија, во Ливињо, регионот Ломбардија.

Коментирај