Ракометарите на Вардар преку Висла во четвртфиналето на Веспрем

Ракометарите на македонскиот првак Вардар по драматичната завршница и минимално извојуваната победа над Висла 25-24 успеаја да се пласираат, трета година по ред, во четврфиналето од Лигата на шампионите и за во турнирот на четирите ракометни великани кои ќе се борат со унгарски Веспрем.

Како што предупредуваше пред реваншот стратегот на „црвено-црните“, Раул Гонзалез, нерешениот исход (30-30) од гостинскиот натпревар на му ја гарантираше вкупната победа на Вардар до последните моменти од мечот во Скопје. Се покажаа како точни забелешките дека Висла оваа сезона игра подобро на гостински терен, и на крајот пресудни беа 16-те одбрани на Арпад Штербик.

Иако Вардар тргна решително и во првите петнаесетина минути оствари предност од 8-3, многу брзо Висла Плоцк се врати во игра , па до крајот на полувремето успеа да оствари предност од 13-15. Второто полувреме продолжи во стилот од вториот дел од првото, па полската екипа го одржуваше водството од два до три гола предност некаде до 40-та минута, кога Вардар повторно поведе со 20-19. Следеше водството од 21-20, но и повторен пресврт на Висла кој се одлепи на 21-23, а во последните десет минути и двете екипи влегоа нервозно со многу грешки а притоа вардарци ја имаа предноста во Штербик и успеаја да стигнат до конечните 25-24.

Најефикасен кај Вардар беше Алем Тоскиќ со осум гола, а кај Висла Плоцк Димитри Житников со седум голови.

По натпреварот, Раул Гонзалес ја истакна борбеност на вардаровите играчи.

„Сакам да им честитам на Висла и на тренерот Каденас, затоа што играа многу добро денеска. За нашата екипа ова беше тежок меч, а тоа го зборував уште минатата недела. Знаевме дека се многу добра екипа со играчи и тренер. Висла до крајот на полувремето беше секогаш со еден гол предност пред нас. На полувремето зборувавме дека мора да победиме, и го победивме притисокот. Мора да истакнам дека сум горд на моите играчи. Ако играте против Веспрем, Кил или Барселона, можете само да победите и да не изгубите ништо, затоа што тие се подобри од вас. Но ова беше сосема различна, ова беа најтешките моменти за нас. Сега играме трето четвртфинале, прво со Фленсбург, потоа со Кјелце и сега со Веспрем. Ќе се подготвуваме интензивно, но сега ни претстои ФФ во СЕХА лигата“, рече вардовиот тренер на прес-конференцијата.

Крај на кредитите и долговите: 4 хороскопски знаци ќе добијат пари во мај

Невролог советува на која возраст треба целосно да се престане со пиење алкохол

Едноставна техника - божествен изглед: Вапцање јајца со свила

Почна сезоната на бозел: Со едноставен рецепт направете сок од оваа лековита билка

Ракомет

Лазаров го објави списокот на ракометари за баражот против Фарски Острови

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург