Јокиќ повторно незапирлив, го прескокна Чембрлејн и испиша историја на НБА

Кошаркарите на Денвер Нагетс на свој паркет ги победија Минесота Тимбервулфс со резултат 116:107, а српскиот кошаркар Никола Јокиќ повторно брилираше.

Имено, брилијантниот Јокиќ за 38 минути поминати на теренот постигна дури 41 поен. Имаше и дабл-дабл, додаде 11 скока, а му недостасуваа три асистенции (имаше седум) за да дојде до трипл-дабл.

Покрај тоа, Јокиќ продолжи да дава помали асистенции (4.644 во кариерата), кои застанаа рамо до рамо со најголемите центри. На мечот со Минесота го престигна легендарниот Вилт Чембрлејн кој има 4.643 асистенции. Само Карим Абдул-Џабар има повеќе, има импресивни 5.660 асистенции.

URL

Ја имаше поддршката од Мареј, кој постигна 20 поени, додека кај Минесота најдобар беше Едвардс со 25 поени.

Инаку, Минесота нешто подобро го отвори натпреварот и до полувремето имаше минимално водство (52:49). Сепак, Денвер прави пресврт во остатокот од натпреварот и на крајот постигнува сигурна победа.

Денвер остана на првото место во Западната конференција на НБА со 56 победи и 24 порази, додека Минесота е втора со скор 55-25.

Крај на кредитите и долговите: 4 хороскопски знаци ќе добијат пари во мај