Австриската полиција се огласи за снимката од девојчето кое наликува на исчезнатата Данка

Австриската полиција се огласи за видеото на кое се гледа девојче кое личи на исчезнатата Данка.

Помина повеќе од една недела од исчезнувањето на малата Данка, на која ѝ се губи секаква трага во Бањско Поле, на истокот на централна Србија.

„Не можеме со 100% сигурност да кажеме дали исчезнатото девојче е на видеото“, изјави денеска за Клајн Цајтунг портпаролот на виенската полиција Маркус Дитрих.

Тој рече дека австриската полиција сè уште се обидува да го потврди идентитетот на девојчето од видеото со помош на достапната технологија.

„Човекот кој ја направи снимката е сослушан и во моментов нема други сведоци. Приоритет на полицијата е да ги пронајде девојчето од видеото и двете жени со кои било во друштво. Истрагата е во тек и нашите детективи добро напредуваат. Штом ќе имаме нови информации веднаш ќе ја информираме јавноста“, изјави портпаролот на виенската полиција.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Регион

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more

Телото на Данка се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе