Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Норвешкиот суверен фонд, вреден 1,15 трилиони долари, треба повеќе да се пренасочи кон инвестиции во САД и Канада, а да намалува во Европа, предложи денеска малцинската Влада на земјата.
Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Основачот на познатиот ланец супермаркети Lidl, Дитер Шварц е најбогатиот Германец.
Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Дел од најголемите светски банки им дозволувале на криминалци да префрлаат незаконски стекнати пари во висина од околу 2 милијарди долари, покажуваат документите што „протекоа“ онлајн.
Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка соопшти дека одржале состаноци со сите пратенички групи во Собранието со цел барање на поддршка во изнаоѓање на итно, изводливо и ефикасно решение за оштетените
Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Полска планира да забрани колење на животни за извоз по верски правила, а државата ќе им даде отштета на сите компании што ќе бидат опфатени со ваквата одлука, соопшти денеска член на владејачката партија во Парламентот.
Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Додека целиот свет уште ги чувствува последиците од застојот предизвикан од пандемијата со COVID-19, групацијата Alibaba го претстави пилот-проектот за паметна фабрика во кинескиот град Хангџоу.
Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Воздушниот сообраќај во Европа годинава, поради пандемијата со COVID-19, ќе биде многу потешко погоден отколку што првично се очекуваше, соопшти денеска „Еуроконтрол“.
Read more

Бектеши: Ќе се прераспределат буџетски средства за да му се помогне на бизнисот

Стопанството се соочува со нарушена ликвидност, а за неговата лоша кондиција доказ е и регистрираниот пад на БДП во вториот квартал.
Read more

Во „Македонско село“ младите претприемачи ќе отвораат сопствен бизнис без плаќање режиски трошоци

Северна Македонија да стане регионален акцелератор за старт ап, а во поранешното „Македонско село“ младите претприемачи од земјава и странство да имаат можност да отворат сопствен бизнис без да плаќаат режиски трошоци, се дел од плановите
Read more

Данокот на доход и персоналецот остануваат на 10 отсто, Владата не се откажува од прогресивното оданочување

Новата Влада го почна својот четиригодишен мандат. Првата седница ја одржа неделава и ги донесе првите одлуки. Во Програмата, која треба да ја исполни во добиениот мандат, на 57 страници се наведени приоритетите.
Read more

Standard & Poor’s: Денарот и банкарскиот систем се и остануваат стабилни

Во најновиот извештај на агенцијата Standard & Poor’s e нагласено дека поставеноста на монетарната политика и мерките на Народната банка придонесуваат за неутрализирање на ефектите од пандемијата на COVID-19 врз македонската економија,
Read more

KСС: Во пензија да се оди три до пет години порано

За Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) е прифатлив моделот за предвремено пензионирање, но предлага старосната граница за пензионирање да биде од минимум три до пет години односно од 59 до 61 година за мажи и од 57 до 59 години за
Read more
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more