Бизнис

MyIute – нова мобилна апликација за брзо и лесно аплицирање за кредит

Следејќи ги најновите светски трендови за дигитализација на личните финансии, ИутеКредит Македонија ја лансираше мобилната апликација MyIute која обезбедува врвно корисничко искуство и достапност до финансии 24/7.
Read more

Македонски Телеком со раст и зголемена добивка во првите три месеци од 2021 година

Read more

Apple забележа огромен раст на кварталните приходи од 54 отсто

Американскиот технолошки гигант Apple оствари раст на вкупните приходи во кварталот јануари-март 2021 година од 54 проценти во споредба со истиот период минатата година, и значително поголема добивка отколку што очекуваа трговците на Волст
Read more

Наследниците на Samsung мора да платат 10,8 милијарди долари данок на наследство

Над 10,8 милијарди долари за данок за наследство треба да платат наследниците на Ли Кун Хи, претседател на телекомуникацискиот гигант Samsung, кој почина во октомври, јавија локалните медиуми.
Read more

Gerresheimer отвори фабрика во Бунарџик, инвестиција од 25 милиони евра и 400 работни места

Германската компанија Gerresheimer денеска официјално ја отвори фабрика во Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 2 во Бунарџик за производство на специјализирани производи од медицинско стакло и пластика.
Read more

Маск загуби 5,6 милијарди долари за еден ден

Акциите на компанијата Tesla на Илон Маск забележаа пад по информацијата дека две лица загинаа во несреќа со електричен автомобил на компанијата во текот на изминатиот викенд, пишува списанието Forbes.
Read more

Galeksia стана официјален Pearson VUE тест центар

Galeksia, единствениот Институт за Дигитален Маркетинг кај нас, кој овозможува сертифицирани програми за дигитален маркетинг, акредитирани од Digital Marketing Instutute, од денес е
Read more

Кинескиот милијардер Џек Ма во еден ден стана побогат за 2,3 милијарди долари

Казната од неколку милијарди долари којашто кинеските регулатори ја изрекоа за Alibaba всушност го поттикна растот на акциите на овој гигант во е-трговијата, со што значително се зголеми богатството на Џек Ма, ос
Read more

Кочанскиот ориз наскоро во јапонските ресторани низ Европа?

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, денеска во јапонската амбасада во Тирана оствари средба со неговиот колега Такада Мицујуки.
Read more

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Сите економски оператори кои со одлука на Владата ќе бидат затворени овие две недели заради третиот бран на коронакризата ќе бидат опфатени со нови мерки.
Read more

Асоцијација на Ивент индустријата: Добивме 0 денари помош од државата, излегуваме на улица

„Компаниите што работат во секторот организација на настани (организатори, изнајмување на опрема за озвучување, осветлување и сценска опрема, видео и аудио продукции како и техничка поддршка на настани
Read more

Туристичко-угостителска комора: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Доколку итно и недоложно не се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот сектор предвидена со петтиот пакет мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна финансиска помош постои реална опаснот туризмот и угостителството д
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more