Музика

play_arrow

Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Тешко е да се негира: повеќето од песните што земјите од Југоисточна Европа ги предложија на Евровизија во последниве години имаат ритми многу повеќе во склад со современиот мејнстрим поп отколку со звуците на балканската народна музика.
Read more
play_arrow

По петгодишна пауза се активира Plavi orkestar

На сцената се враќа легендарниот сараевски бенд „Plavi orkestar“, омилениот бенд на некои луѓе во регионот.
Read more
play_arrow

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Во 1957 година, популарната песна од 1929 била одново напишана за да се вклопи во амбиентот на Студената војна.
Read more

Човекот обвинет за убиството на Тупак Шакур за прв пат се појави на суд

Двејн „Кеф Д“ Дејвис, поранешниот водач на банда обвинет за убиство на познатиот рапер Тупак Шакур во 1996 година, за прв пат се појави пред судот во Лас Вегас.
Read more

Идилично запросување на Хаваи: Никол Шерзингер кажа „да“

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри поп албуми во 90-тите

Деведесеттите дефинитивно беа златното доба наа поп музиката.
Read more
play_arrow
filter

Костимите на Бијонсе главна тема на нејзината долго очекувана турнеја

Бијонсе синоќа ја започна својата долго очекувана светска турнеја „Renaissance“ со концерт во Шведска.
Read more
play_arrow

Не е ни Despacito, ни Gangnam Style: Кое е најгледаното видео во историјата на YouTube?

Од своето основање во 2005 година, YouTube постигна фасцинантен раст и бележи неверојатна статистика.
Read more

Откриена причината за смртта на Масимо Савиќ

Откриена е причината за смртта на легендарниот хрватски пејач Масимо Савиќ, кој почина вчера на 61 година.
Read more
filter

8 декември 1980 – убиен бил Џон Ленон

На денешен ден, 8 декември, во 1980 година убиен бил Џон Ленон, пејач, композитор и гитарист на Битлс. Роден е на 9 октомври 1940 година.
Read more

Шакира демантира дека е во нова љубовна врска

Шакира ги демантираше информациите дека е во врска со инструкторот по сурфање Горка Езкурдиа.
Read more
play_arrow

Hladno pivo со настап во МКЦ на 9 октомври

Хрватскиот панк-рок бенд „Hladno pivo“ в недела на 9 октомври ќе одржи концерт во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје.
Read more