Уметност

filter

Портрети од славните историски личности и нивните потомци

Инспириран од историјата, фотографот Дру Гарднер направи интересни портрети споредувајќи ги сличностите меѓу славните историски личности и нивните потомци.
Read more
filter

Фотографии кои ќе ве потсетат зошто е убаво да вдомите куче

Да вдомите куче е најубавото нешто што може да го направите бидејќи ќе добиете верен пријател, многу љубов....и пар изгризани патики, но вреди.
Read more
filter

Најголемите ѕвезди застанале пред неговиот објектив –Енди Готс

Фотографската кариера на Енди Готс почна пред 30 години кога тој како студент го убедил Стивен Фрај да позира за него. Оттогаш, пред неговиот објектив застанале најголемите имиња во шоубизнисот ширум светот.
Read more
filter

Како изгледа кога ќе се нашминкате сами, а како кога ќе ве нашминка професионалец?

Мејкап артистката Јулија Исмаилова направи галерија за Bored Panda со нејзините неверојатни трансформации. Не е исто кога ќе се обидете да се нашминкате сами, а кога ќе го препуштите тоа на професионалните шминкери.
Read more
filter

Убавините на Македонија преку објективот на Евгениј Хоуп

Под псевдонимот на писателот Евгениј Хоуп се крие Милош Димковски од Куманово кој е инспирација на многу млади луѓе во Македонија. Писател, автостопер, фотограф – со сигурност сте налетале на неговиот профил на Instagram.
Read more
filter

Временска капсула: Поглед во колиба со зачувани предмети од пред 100 години

Ребека е фотографка чија страст е истражувањето стари, напуштени градби полни со недопрена историја. Таа имала можност да ја фотографира оваа колиба од 19. век во која никој не живеел од 2015 година.
Read more
filter

Победници во натпреварот за најдобри фотографии на загрозен вид гепарди

Објавени се победниците во натпреварот за најдобри фотографии во серијалот Remembering Wildlife на Charity picture book.
Read more
filter

Цртањето графити не е криминал

Ширум САД и светот секој ден се појавуваат нови графити и мурали во чест на Афроамериканцот Џорџ Флојд кој беше убиен при апсење.
Read more
filter

Еве, се сончам

Повеќето од нас со душа ги чекаaт топлите денови, особено по снегот во март и времето поминато дома поради пандемијата. Сончевата светлина влијае позитивно на нашето расположение и ја храни кожата со витамин Д.
Read more
filter

Како би изгледале познатите историски личности денес?

Бека Саладин е графички дизајнер. Уште од мала замислувала како би изгледале познатите историски личности во 21. век. 
Read more
filter

Фасцинантни фотографии од 11-годишно девојче со албинизам и хетерохромија

Во моментот кога фотографката Амина Арсакова ја забележала 11-годишната Амина Епендиева во трговски центар, била заинтригирана од нејзината ретка убавина. 
Read more
filter

Искрени илустрации за секојдневието на мајка со двегодишно дете

Да се биде родител воопшто не е лесно. Илустраторката Анастаија Ликова тоа го знае многу добро и го преточува преку нејзиниот талент за цртање.
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more