Хроника

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Малолетник од скопското село Мојанци е приведен поради потпалување на нискостеблеста шума и трева на јавна површина.
Read more

Приведен осомничен за запалените возила на ЕВН во Тетово

Тетово, 14 август 2020 (МИА) – Тетовската полиција соопшти дека ноќеска околу 1:30 часот уапсиле 43-годишник од градот за кого се сомневаат дека предизвикал пожар на двете возила, сопственост на ЕВН Македонија.
Read more

Убиство во Инџиково, скопјанец убиен од две маскирани лица

Скопје, 14 август 2020 (МИА) – Жител на скопско Инџиково ноќеска бил убиен во неговиот дом.
Read more

Казна за 470 лица за неносење маска во изминатото деноноќие

Скопје, 14 август 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 470 прекршоци.
Read more

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Тетово, 14 август 2020 (МИА) – Тетовските пожарникари во текот на ноќта интервенираа на две запалени возила сопственост на електродистрибутивната компанија ЕВН Македонија.
Read more

Двајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

Скопје, 13 август 2020 (МИА) –По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен акт против двајца браќа на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично де
Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206
Read more

Самозапалување е причината за опожарената SEAT Altea во Ново Лисиче

Самозапалување била причината за опожарената SEAT Altea на паркингот на булевар „Асном“ во населбата Ново Лисиче која изгоре целосно и од чиј оган делумно беа зафатени други две возила, соопшти МВР.
Read more

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на вчерашниот ден во два одвоени случаи пронашла вкупно 148 лица мигранти сокриени во товарни возила.
Read more

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

На 11.08.2020 во 23:45 часот било пријавено дека во с.Кадино, скопско, се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл „пиаџо“, без регистарски ознаки, управуван од Ф.А.(18) од Скопје, на кој се превезувала 17-годишна сопатничка од Скопје и
Read more

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

 Рибар од гевгелиското село Миравци се удавил вчера во водите на Вардар, соопшти МВР.
Read more

Пет лица приведени за поседување дрога

Скопје, 11 август 2020 (МИА) – Полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Иван Хаџиниколов“ синоќа во 22:10 часот го лишиле од слобода Д.С.(22) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марухуана.
Read more
реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more