Кошарка

Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Селекторот на македонската репрезентација, Александар Ашаданов, денес го објави списокот на кошаркарки на кои планира за квалификациите за Еврoбаскетот во 2023 година.
Read more
play_arrow

Далас на Дончиќ изедначи НБА рекорд во победата над Хорнетс

Кошаркарите на Далас Маверикс ги совладаа Шарлот Хорнетс со 127:59 во гостинскиот натпревар од претсезоната во НБА.
Read more

Победнички старт на МЗТ во АБА 2

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ со победа ја отвори новата сезона во регионалната АБА 2 лига, откако триумфираше вечерва во воведното коло на турнирот во Златибор над Младост Земун со 97:90 (50:45)
Read more
play_arrow

Магијата на Лука Дончиќ повторно на дело

Кошаркарите на Далас го совладаа Лос Анџелес Клиперс во подготвителниот натпревар со резултат 122:114, а Лука Дончиќ беше брилијантен во натпреварот, но и пред него.
Read more

Дончиќ си постави за цел НБА титула со Далас

Екипата на Далас Маверикс триумфираше над Јута Џез со 111:101 во првиот претсезонски натпревар, предводен од Словенецот Лука Дончиќ со 19 поени, 6 скокови и 5 асистенции.
Read more

НБА ја легализираше употребата на марихуана за играчите

Најсилната кошаркарска лига во светот, НБА, го легализираше користењето марихуана за играчите кои од оваа сезона повеќе нема да бидат тестирани за оваа супстанција, пренесува Адријан Војнаровски.
Read more
play_arrow

Јокиќ се врати со дабл-дабл за 16 минути

Никола Јокиќ го одигра првиот натпревар во НБА претсезоната и веднаш воодушеви.
Read more
play_arrow

Македонскиот братски судиски тандем Митровски испиша историја во ФИБА

Македонските судии Зоран и Игор Митровски ќе останат запишани во историјата на европските кошаркарски натпреварувања како први браќа, кои ја делеле правдата на еден официјален натпревар на ФИБА.
Read more

НБА: Кој не се вакцинира, нема да добие плата

Главната тема во пресрет на почетокот на новата сезона во НБА е вакцинацијата против COVID-19.
Read more

Леброн: Се вакцинирав, но не сакам да ги повикувам другите да се вакцинираат

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, не сака да ги повикува другите луѓе да се вакцинираат против коронавирусот, иако неговото семејство и тој се одлучија за да примат вакцина.
Read more

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Тренерот на МЗТ Скопје, Дарко Радуловиќ, синоќа ги предводеше аеродромци до победа над Работнички (79 : 78) и до четвртиот трофеј во кошаркарскиот Суперкуп.
Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Легендата на НБА лигата и четирикратен шампион Шекил О'Нил неодамна зборуваше за создавањето на сѐ повеќе супер тимови во најсилната кошаркарска лига во светот.
Read more
реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more