Здравје

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Можеби ги употребувате оревите само како состојка за колачи, но тие се идеални за ужинка или како додаток за салати и хумус.
Read more

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Италијанското Министерство за здравство ги објави основните упатства за пациентите со COVID-19 кои се лекуваат дома.
Read more

Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Најдобрата опција е да престанете со пушење, но доколку сè уште не сте подготвени да го сторите тоа, тогаш треба да внимавате на вашата исхрана за да го подобрите здравјето на белите дробови.
Read more

Три фактори одлучуваат дали некој ќе се разболи од COVID-19

Истражувањата во рамките на Институтот за нуклеарни науки „Винча“ во Белград, како и меѓународните истражувања, јасно покажуваат дека постои генетска предиспозиција за заболување од COVID-19.
Read more
play_arrow

Зошто е важно да имате квалитетен сон?

Сонот е една од најважните човекови потреби, а токму таа најчесто ја занемаруваме и не внимаваме на траењето и квалитетот на сонот. Недостатокот на сон се поврзува со сериозни состојби и заболувања.
Read more

Кога заразените со коронавирус најмногу ја шират инфекцијата?

Најнова британска студија покажа кога луѓето заразени со новиот коронавирус се најмногу заразни, а резултатот само ја нагласува потребата од итна самоизолација веднаш штом се забележат какви било симптоми на болеста COVID-19, уште пред да
Read more
filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Во сезона на настинки, грип и коронавирус, мора да внимаваме на нашата исхрана. Прочитајте кои намирници го чуваат здравјето на имунолошкиот систем во зима.
Read more

Тестирање треба да се направи два, три дена по појавата на првите симптоми

Директорката на Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, Верица Јовановиќ, изјави дека луѓето кои имаат треска и кашлица треба да направат тест за COVID-19 во рок од два или три дена од појавата на симптомите.
Read more

Проф. д-р Докиќ: Има две групи на пациенти со COVID-19

Скопје, 2 декември 2020 (МИА) – Проф.
Read more

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Скопје, 2 декември 2020 (МИА) – Директорката на Инфективна клиника, д-р Милена Стевановиќ синоќа во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 потенцира дека земањето антибиотици на своја рака може да донесе несакани дејства.
Read more

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Имунолошкиот систем е клучен за тоа како вашето тело се штити од зарази, како што се бактерии и вируси и спречува да се разболите. Тој може да ослабне и тогаш нема да успее да ве заштити од инфекции. 
Read more

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Факт е дека коронавирусот SARS-CoV-2 предизвика силна и брза пандемија, но многумина се прашуваат колку капки се потребни за некој да се зарази и заболе од COVID-19.
Read more
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more