Здравје

Четири знаци дека јадете премногу сол

Натриумот e важен минерал во телото, но доколку претерате со внес на сол може да имате негативни последици на вашето здравје. Ова се знаци кои откриваат дека консумирате премногу сол.
Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Несоницата во одредена фаза од животот се појавува кај еден од тројца луѓе.  Покрај тоа што може да доведе до хроничен замор и недостиг на концентрација, долготрајниот недостиг на сон има негативно влијание на зд
Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Поголемиот дел од државите во светот веќе имаат започнато со процесот на вакцинација против COVID-19, но сепак голем е бројот на држави кои уште не го скршиле мразот.
Read more

Ризикот од хоспитализација е поголем за 64 % по зараза со британскиот сој

Луѓето заразени со позаразната варијанта на коронавирусот SARS-CoV-2, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студијата на данскиот институт Серум објавена
Read more

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Истражување на американски научници покажа дека сите облици на седење немаат подеднакво штетен ефект на здравјето на срцето.
Read more

Се разбудивте со главоболка? Ова се можните причини

Будењето со главоболка не е добар начин за почеток на денот. Започнувањето на денот со главоболка може да биде многу исцрпувачко.
Read more

Неколку причини зошто е добро да пиете вода со мед секое утро

Добропознато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Велат дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното консумирање мед е најдобар начин да ги искористите сите негови предности.
Read more

Две состојки се важни – овој чај ги топи килограмите

Овој чај го обожаваат и познатите личности кои велат дека им помогнал да ослабат.
Read more

Го подобрува варењето, ги зајакнува коските – зошто треба да јадете киви?

Кивито се смета за една од најпопуларните намирници, богато е со витамини и други хранливи состојки.
Read more

Овие намирници се најдобри сојузници во борбата со астмата

Не постои едноставен начин за лечење на астма, но има намирници што треба да ги јадете за да ги ублажите симптомите на оваа болест.
Read more

Истражување: Луѓето кои прележале COVID-19 се соочуваат и со опаѓање на косата

Најновото истражување покажува дека над 20 проценти од луѓето кои биле заразени со COVID-19, покрај заморот, губењето на мирисот и болки во градите, се соочуваат и со опаѓање на косата.
Read more

Како да престанете да јадете кога сте под стрес?

Секој од нас на различен начин се справува со стресот – некои луѓе грицкаат нокти, други се затвораат во соба додека да им помине, трети го ублажуваат стресот со храна.
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more