Лекарка предупредува на 4 симптоми на смртоносен рак што не смее да се игнорираат

Ракот е смртоносна болест која се јавува кога абнормалните клетки растат и се делат неконтролирано, а потоа може да се прошири на околните ткива и органи.

Постојат повеќе од 200 видови на рак, кои се категоризираат според тоа каде започнуваат во телото. Тоа може да влијае и на можните предупредувачки знаци на оваа болест. Сепак, не сите симптоми се познати или очигледни.

Д-р Рози Годесет предупреди на знаци на смртоносен рак што лесно може да се игнорираат или да се помешаат со нешто друго.

Таа откри пет знаци на рак на јајниците.

„Ракот на јајниците често се дијагностицира доцна, но раната дијагноза може да значи дека е полесно да се лекува. Често се нарекува ‘тивок убиец’ во медиумите бидејќи многу од симптомите често се нејасни и неспецифични“, изјави таа.

Ова се знаците што таа ги издвои.

Постојано  чувство на надуеност

Абдоминална непријатност

Брзо чувство на ситост за време на оброк или тешкотии при конзумирање на вообичаената количина на храна.

Потребата за мокрење почесто од нормално или чувството дека секогаш мора да уринирате.

Докторката посочува: „Покрај горенаведените знаци, болки во грбот, болки при сексуален однос, замор, запек, како и промени во вашиот менструален циклус (било да е нередовно крварење, пообилно крварење од нормалното и сл.) и неочекувано слабеење , исто така, може да бидат симптоми за појава на рак на јајниците“.

Доколку искусиме некакви необјаснети знаци, д-р Годесет советува да разговараме со лекар.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Здравје

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Read more

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Read more

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе