Останато

filter

4 јули 1776, усвоена е Декларацијата за независност на САД

На денешен ден, 4 јули 1776 година, на континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави.
Read more
filter

Прошетка низ древниот убавец Џераш

Џераш (порано Гераса), разурнат град во Јордан (40 км северно од главниот град Аман), е најголемиот и највозбудлив римски археолошки локалитет во земјата.
Read more
filter

Поглед во луксузниот авион HondaJet Elite II

Јапонскиот производител го претстави авионот HondaJet Elite II на настанот European Business Aviation Convention and Exibition во Женева, Швајцарија, за кој вели дека е „најбрз во својата класа“, но и достигнува „најголема височина“ и има „најдолг
Read more
filter

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

На денешен ден, 29 мај, во 1953 година, Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
Read more
filter

На Airbnb се нуди сместување како од светот на Хари Потер

На различни локации низ светот постојат Airbnb сместувања за изнајмување кои се опремени да личат како да престојувате во филм за Хари Потер.
Read more
filter

Познати личности и нивните восочни фигури: Кој е вистинскиот?

Во светот постојат многу музеи на восочни фигури, а некои се толку реалистично направени што кога вистинскиот лик застанува до фигурата човек не може да препознае кој дише.
Read more
filter

Поглед во суперјахтата Silent 120 Explorer со дрон и подморница

Австриската компанија Silent-Yachts создаде екстра луксузна суперјахта која ќе ги задоволи и најпребирливите вкусови. Со неа не само што може да се плови околу светот, туку и да се нурка во морските длабочини, како и да се лета.
Read more
filter

Instagram Vs. реален живот, смешни фотографии

На сите веќе ни е јасно дека социјалните мрежи не се вистинскиот живот. Додека ги разгледувате профилите на Instagram веројатно сте забележале како животот на луѓето изгледа идеален или дека сите имаат совршено тело.
Read more
filter

Прошетка низ седумте најубави пазари во светот

Овие пазари освен тоа што нудат разни специјалитети претставуваат и спој на историја и култура поради што мора да се најдат на вашата туристичка мапа доколку се најдете во нивниот град.
Read more
filter

Како се маскирале луѓето за Халовин пред 100 години?

Можеби не верувате, но традицијата за Ноќта на вештерките или Халовин започнала пред повеќе од 2000 години, пишува Bright Side.
Read more
filter

Час по вексилологија за МНР

Кајгана ве води на час по вексилологија: ги учиме знамињата на државите од Европа заедно со Министерството за надворешни работи.
Read more
filter

Во меѓувреме, во Канада

Оние кои не биле досега во Канада веројатно ја идеализираат оваа земја.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more