Останато

filter

Диви животни на месечева светлина

Фотографот Клинт Ралф успеа да сними неверојатни сцени од диви животни кои се собираат на поило во приватниот резерват Зиманга во Зулуленд, Јужна Африка.
Read more
filter

Поглед во необичниот норвешки затвор Халден

Иако овој норвешки затвор е со максимална безбедност, чуварите не носат оружје, а ентериерот личи како небаре сте во хотел.
Read more
filter

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

На 29 мај 1953 година, Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
Read more
filter

Прошетка низ Музејот на Југославија

Музејот на Југославија се наоѓа во елитната населба Дедиње во Белград и е во склоп на цел еден комплекс заедно со Куќата на цвеќето и Музејот 25 Мај.
Read more
filter

15 едноставни трикови што секому ќе користат

Секојдневниот живот може и сами да си го олесниме.
Read more
filter

Кич, голотија и венчаници: Најлошите модни изданија на Met Gala 2022

Сите вистински вљубеници во модата знаат дека првиот понеделник во мај значи голем моден настан - Met Gala, а освен оние кои синоќа блеснаа во своите изданија, имаше и такви кои со нив ја шокираа јавноста.
Read more
filter

Најоригиналните веце знаци

Read more
filter

Последниот голем кралски европски бал (колор)

Во февруари 1903 година членовите на династијата Романови и кремот на руската аристократија се собрале на луксузен бал.
Read more

Норвешка прва земја во историјата со 15 златни медали на ЗОИ

Со триумфот на Јоханес Тинес Бо во денешната биатлонска трка на 15 километри со масовен старт, Норвешка стана првата земја која освои 15 златни медали во историјата на Зимските олимписки игри (ЗОИ).
Read more

Тројца каратисти од Макпетрол, Петар и Симона Заборски и Стефан Стојановиќ, меѓу најуспешните спортисти на Скопје за 2021

Read more
filter

15 волшебни снимки на Hubble

Целите на Hubble (Хабл) ги бира Научниот институт за вселенски телескоп, додека Центарот за вселенски летови Годард го контролира леталото.
Read more
filter

Сатирични илустрации кои ќе ви ги отворат очите

Илустраторот Марко Мелграти направи одлични сатирични илустрации кои ќе ве натераат да сфатите во каков свет живееме, а особено за тоа што правиме погрешно.
Read more
реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more