МК сцена

play_arrow
filter

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Новата инкарнација на „Д.Н.О“ во состав Владимир Поп-Христов, Тони Мичевич и Михаил Парушев го објави новиот сингл „Чувај ме“, во очекување на следниот албум.
Read more
play_arrow

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Многу пати сум го кажала ова, но со секое слушање/навраќање на „Архангел“ откривам нови слоеви на нивниот музичко-поетско-општествен гениј и не можам поинаку освен да се предадам и да се восхитувам.
Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Tрадиционално, во соработка со град Скопје, на 26 јули во 21 часот во Градскиот Парк ќе се одржи концертот „Филхармонија на отворено“.
Read more
play_arrow

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Битолчанецот Никола Зацески се пофали со одлична изведба на македонскиот хит „Лихнида кајче веслаше“ проследен со видео-запис.
Read more

„Фолтин“ утре го промовираат новото ЕП „Симултан бакнеж“

Македонскиот бенд „Фолтин“ соопшти дека утре, 1 јули, ќе се одржи промоција на новото ЕП „Симултан бакнеж“.
Read more
play_arrow

Шпанскиот постпанк бенд „Belgrado“ ќе настапи на „Здраво Млади“

Традиционалниот скопски фестивал откри уште еден бенд кој ќе го разубави овогодинешното издание.
Read more

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

После фантастичните два синглови “Translucent” и “Set Me Free” со кои Ris Flower ја започна својата интернационална кариера, на своите фанови им носи ново супер изненадување, нов  
Read more

„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Првиот пијано маратон на македонската музичка сцена насловен „8 часа љубов“ во продукција на Piano Centre ќе се одржи в недела со учество на 13 пијанисти.
Read more

Израелска поп-ѕвезда ќе настапи на „Здраво Млади 11“

Познат е и четвртиот артист кој ќе настапи на овогодинешното издание на популарниот скопски музички фестивал „Здраво Млади“.
Read more
play_arrow

Аудиовизуелно уживање - новата песна „Парфем“ на Пијан Славеј и Тања Тас

Фронтменот на „Фолтин“ Бранислав Николов, под уметничкото алтер-его Пијан Славеј, заедно со Тања Тас ја претставија новата песна „Парфем“.
Read more
play_arrow

Македонија на Евровизија: Кој е вашиот омилен настап?

Васил Гарванлиев е нашиот евровизиски претставник кој вечерва ќе настапи на првото полуфинале на 65. издание на Избор на песна за Евровизија во Ротердам, Холандија.
Read more

Today It’s All About Jazz по петти пат во Скопје

Здружението на џез музичари достојно ќе го одбележи Меѓународниот ден на џезот, со петтото издание на манифестацијата Today It’s All About Jazz.
Read more
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more