МК сцена

15 години од загинувањето на Тоше Проески

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 15 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.
Read more
play_arrow

5 октомври 2007, последниот концерт на Тоше

На денешен ден во 2007 година најпознатиот македонски пејач и балканска ѕвезда, Тоше Проески, го одржа својот последен концерт пред трагичната сообраќајка 11 дена подоцна.
Read more
play_arrow

Инструменталниот бенд Zulu 3.4 објави нов видео-запис

Скопскиот инструментален бенд „Zulu 3.4“ го објави видео-записот за својата нова песна под наслов „Colors“.
Read more

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Музички спектакл на отворена сцена на 10 и 11 август најавуваат организаторите од иницијативата „Го сакам Тетово“, со настапи на Ламбе Албаковски и Некст Тајм.
Read more

По 16 години повторно Рудар-рок фест во Пробиштип

На 26 август (петок) годинава конечно ќе се реактивира рок фестивалот Рудар-рок фест во Пробиштип кој порано се одржуваше секоја година.
Read more

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Во тек се подготовките за 29-тото издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест“, што ќе се одржи на 2 и 3 септември на сцената на „Долни Сарај“ во Охрид.
Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Поради лошите временски услови кои се најавени за викендов, концертот на „Дајте музика“ ќе се одржи на нов датум – 18 јуни, во сабота, на стадионот на АРМ во Скопје.
Read more

Богата музичка програма на фестивалско Скопје

Read more

Џамбазов се скара со македонските дискотеки: За вас сум недостапен

Можеби најпознатиот македонски шумен, Игор Џамбазов, објави порака до македонските дискотеки и клубови кои за баснословни суми ангажираат недокажани странски изведувачи, а на македонските им нудат само трошки.
Read more
play_arrow

Излезе вториот сингл на Вселенаутика

Откако во февруари се претставија пред македонската јавност со првиот сингл „Ива“, новиот бенд „Вселенаутика“ сега во етер ја пушти својата втора песна именува
Read more

По 20 години се возобновува детскиот фестивал Весело штурче

Фестивалот на песни за деца „Весело штурче“ се возобновува по дваесетина години.
Read more
filter

Концерт под отворено небо на Меморија во јуни

Пет години по големиот повратнички концерт во „Метрополис арена“, култната македонска поп-рок група „Меморија“ на 11 јуни ќе одржи концерт под отворено небо на стадионот на Армијата во Градскиот парк во Скопје.
Read more
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more