В петок по третпат Музички блок во МКЦ

На 3 ноември (петок) во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи третото издание на фестивалот Музички блок.

Станува збор за настан од мрежата LiveEurope, првата паневропска иницијатива која ги поддржува напорите на концертните сали во промоцијата на надоаѓачки европски артисти. LiveEurope е мрежа кофинансирана од програмата на Креативна Европа.

Билетите по багателна цена од 300 ценари можат да се набават на билетарницата во МКЦ, но и онлајн на www.bileti.mkc.mk. Фестивалот почнува од 20 часот.

Ќе настапат 6 различни бендови од кои дури 5 странски.

„LELEE“ (Словенија) - јадрански инди рок бенд.

Remote video URL

„proto tip“ (Србија) - нојз рок/пост панк телеграма од Белград.

Remote video URL

„Idem“ (Хрватска) - кантавтор, мултинструменталист, букер, менаџер, фестивалски организатор, дискограф: сѐ на сѐ, „добриот дух“ на актуелната загрепска сцена.

Remote video URL

„CLOUDSURFERS“ (Холандија) – мутаген од гаражен панк, пост гранџ и психоделичен рокенрол.

Remote video URL

„Xarakiri“ (Македонија) – лудо алтернативно дуо-трио, основано 2022 во Скопје.

Remote video URL

„The Silence Inside“ (Бугарија) – електронска музика од Софија.

Remote video URL

Програмата е дел од Скопје 2028: Европска престолнина на културата.

За сите информации, евентуални промени и распоред на бендови следете го настанот на Facebook.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

МК сцена

Шпаркасе Банка е спонзор на 53. издание на Златно славејче

Read more

Почина актерот Мето Јовановски

Read more

Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират

Read more

Редици за билети на македонските филмови во Торонто

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Spotify ја објави најпуштаната песна во 2023 година

Читај повеќе

Дејвид Карузо некогаш и сега - оди препознај го

Читај повеќе

Контроверзен избор на актерот кој ќе го глуми Доналд Трамп во нов биографски филм

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Oppenheimer

Читај повеќе

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе