Култура

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Поради состојбата со COVID-19 два и пол месеци локалитетот Стоби е затворен за посетителите, а Националната установа „Стоби“ трпи финансиски загуби.
Read more

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Корона-кризата нема да го зафати филсмкиот фестивал во Венеција кој ќе се одржи според планираното, во септември.
Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – По повод десеттoто јубилејно издание на скопскиот летен фестивал „Здраво млади“, на 27 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржи 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сце
Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Според податоците на компанијата Ampere Analysis, што се занимава со анализа на пазарот, глобалниот сектор за забава ќе изгуби раст од 160 милијарди долари (146 милијарди евра) во наредните пет години, како резултат на кризата предизвикан
Read more

24 мај, Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво?
Read more

Пребројување на пеликаните од Преспа по повод Меѓународниот ден на биолошка разновидност

Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај.
Read more

Осум македонски автори во нова „Антологија на современиот балкански расказ“ на грчки јазик

Во својот книжевен избор со вкупно 71 раскази од сите дванаесет балкански земји, авторот д-р Ставрос Г.
Read more

Втор конкурс за книжевната награда „Пегаз“

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2020 година.
Read more

Асани: Да се вратат темелите на куќата на Мајка Тереза

На плоштадот во Скопје да се вратат темелите на куќата на Мајка Тереза, да се изгради патека до местото за поставување цвеќе на спомен-плочата, а текстот на спомен-плочата да го одрази идентитетот на двојазичноста во главниот град, што е р
Read more
play_arrow

Видеопроекција за благодарност до сите што се борат против коронавирусот

Универзална сала и Фестивалот на светлината „Skopje Light Art District” во знак на благодарност до сите поединци и групи кои напорно работат во борбата со пандемијата од COVID-19 изработија видеопроекција поставена на влезот на Универзалната сала.
Read more

Со концерт на „Суперхикс“ завршува програмата „Култура во време на корона“

Завршниот концерт во рамки на програмата „Култура во време на корона“ вечер во 20 часот ќе го одржи музичката група „Суперхикс“ на плочникот кај зградите до Педагошкиот факултет во општината Карпош.
Read more

Македонскиот јазик е реалност, а не југозападна писмено-регионална форма на бугарскиот јазик

Заедничката иднина треба да се гради со меѓусебна доверба и пријателство. Тоа ќе се постигне само доколку се прифатиме и вистински се почитуваме, а секој што претендира себеси да се смета за научник мора да биде во согласност со времето.
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more