Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Во моментов на Археолошкиот локалитет Стоби се работи на расчистување на работите на терен и подготовка за овогодинашната програма на Националната установа „Стоби“.
Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Наградата Рациново признание за 2021 година се доделува на писателот Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“, наградата ќе му биде доделена во рамките на претстојните 58 Рацинови средби кои ќе се одржат од петок до недел
Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Во конкуренција за наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината се 44 ракописи, соопшти издавачката куќа „Арс Ламина“, која со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ третпат го органи
Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Филмски проекции, концерти и театар ќе има овој месец на зелените покриви во главниот град.
Read more

Објавени филмовите во официјална селекција на Филмај 2021

Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово ги објави петте филма одбрани од стручното жири да бидат во официјална селекција за Третиот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2021“.
Read more

Овации за Симон Трпчески во Софија

Софиската филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, пренесе дописникот на МИА од Софија.
Read more

Саем на книга 2021 во септември

Овогодинешниот Саем на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември и веројатно ќе биде на затворено.
Read more

„Четири соби“ премиерно во Велешкиот театар

Велес, 27 мај 2021 (МИА) – Во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес, вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Четири соби“ во режија и адаптација на Синиша Евтимов.
Read more

Во Белград отворени Денови на Македонската култура со првата театарска престава на македонците во Србија

Во Белград е отворена јубилејната 10 манифестација Денови на македонската култура „Допир на Македонија“ во рамки на која премиерно беше изведена театарската претстава „Ветер во тапетите“.
Read more

CINEDAYS објавува конкурс за кратки филмови

Фестивалот на европски филм CINEDAYS објавува конкурс за кратки филмови, кои ќе бидат прикажани во рамки на MK Shorts програмата.
Read more

Со проектот „Сега“ отворен македонскиот павилјон на Биеналето во Венеција

Со претставување на проектот „Сега“ на Бирото за проектирање – БИНА во палатата Ѕорѕи, седиште на УНЕСКО во Венеција, денеска официјално е отворен македонскиот павилјон на 17. Биенале на архитектура во Венеција.
Read more

Стартува летното кино „Мирно лето“ во Кинотека

Со проекција на документарниот филм „Forte“ од програмата на фестивалот „Вечери на женски права“ на режисерот Дејвид Донели вечер во дворот на скопската Кинотека почнува летното кино „Мирно лето“.
Read more
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more