Наука и технологија

play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

НАСА и SpaceX ја одложија мисијата за испраќање двајца астронаути на Меѓународната вселенска станица со ракетата Falcon 9.
Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Се појави нова апликација која е слична на TikTok, а за кратко време стана многу популарна и се искачи на врвот на App Store и Google Play Store.
Read more
play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Ако имате сопствен бизнис, денеска е незамисливо да немате присуство на социјалните мрежи.
Read more
play_arrow

Забрзано се топат глечерите на Антарктик и на Гренланд

Најновото истражување на НАСА ги претстави досега најпрецизните податоци за тоа колку лед се топи во близината на двата пола на Земјата.
Read more
play_arrow

Како функционираат тестовите за дијагноза на вируси?

Во најновото видео на TED-Ed е објаснето како всушност функционираат тестовите за дијагноза на инфекција и за детектирање на антитела.
Read more
play_arrow

Како да го избришете профилот на TikTok?

Можете да го избришете профилот на
Read more
Што телескопот Хабл ни открива за вселената?
play_arrow

Што телескопот Хабл ни открива за вселената?

Годинава НАСА прославува 30 години откако телескопот Хабл почна да ги открива тајните на вселената.
Read more
Факти и митови за 5G и коронавирусот
play_arrow

Факти и митови за 5G и коронавирусот

Се чини дека 5G технологијата постојано добива лоша репутација. Претходно ѝ припишуваа вина за зголемената стапка на заболени од рак, аутизам, па дури и ја наведуваа како причина за неплодност.
Read more
Руските воени авиони вежбаа на 10 илјади метри
play_arrow

Руските воени авиони вежбаа на 10 илјади метри

Руските воени авиони одржаа вежни на тактички план за избегнување непријателски оган и лансирање ракети. На височина од 10 илјади метри над 50 екипажи учествуваа во вежбите на руската авијација.
Read more
Запознајте ја првата жена директор на летови во НАСА
play_arrow

Запознајте ја првата жена директор на летови во НАСА

Холи Рајдингс е првата жена директор на летови во НАСА. Во разговор со CNN раскажува дека откако ја гледала трагедијата на Challenger како дете се инспирирала да направи кариера во областа на напредното истражување на вселената.
Read more
Жртвата на вселенското летало Cassini
play_arrow

Жртвата на вселенското летало Cassini

Научете за создавањето на прстените околу Сатурн кој не би го препознале без нив и откријте ја судбината на вселенското летало Cassini.    
Read more
Како да активирате Dark Mode на Facebook?
play_arrow

Како да активирате Dark Mode на Facebook?

Facebook.com конечно има опција Dark Mode што може да ја активирате и деактивирате кога сакате. Како да го направите тоа, видете во туторијалот на Howfinity.
Read more
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more