Вести

Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека ДУИ со барањето Албанец премиер испратила уценувачка порака.
Read more

Почна уривањето на бетонската база во Охрид

Охрид, 10 јули 2020 (МИА) – Екипи на Општинскиот и на Државниот градежен инспекторат со механизација почнаа со демонтирање на базата за производство на бетон, лоцирана на самиот излез од Охрид на стариот пат кон Струга.
Read more

Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Ширум Балканот станува алармантна ситуацијата со пандемијата на COVID-19.
Read more

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Атина, 10 јули 2020 (МИА) – Откако Република Северна Македонија ги отвори границите, стотици грчки државјани, особено од северниот дел на Грција и преку граничниот премин Ники (Меџитлија), секојдневно ја посетуваа земјава за шопинг, прошет
Read more

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Носителот на кандидатската листа во изборната единица 4 Зоран Заев, заедно со носителката во ИЕ 1,  Мила Царовска денеска остварија средба со пензионери од Општина Кисела Вода.
Read more

Мицкоски: По победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска имаше средба со граѓаните во Македонска Каменица и посочи дека ова се прилично предизвикувачки избори затоа што на нив практично се определува иднината на
Read more

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Тетово, 10 јули 2020 (МИА) – Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, побара во име на партијата Уставниот суд веднаш да закаже вонредна седница за да донесе времена мерка и да се суспендира одредбата со која се ограничува регистрација на луѓето
Read more

Кои се правилата за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ?

Владата на предлог на Министерството за внатрешни работи во соработка со министерствата за здравство и за надворешни работи изработи насоки за начинот на транзит и на регулиран привремен или постојан престој во земјава за државјани на Срби
Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР по добиениот видеозапис на кој е снимено како униформиран полициски службеник удира граѓанин, постапи согласно своите на
Read more
play_arrow

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Белград, 10 јули 2020 (МИА) – Во Србија денеска се потврдени 386 заразени и 18 починати лица од новиот коронавирус, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, додавајќи дека резултатите од протестите ќе се видат во следните денови.
Read more

Осумнаесетгодишна девојка нападната во Градски парк Скопје

На 09.07.2020 во 22:20 часот во СВР Скопје, Л.Д.(18) од Скопје пријавила дека била физички нападната.
Read more

Кривична за маж од ресенско за лажно пријавување бомби преку Facebook

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Отсекот за компјутерски криминал при СВР Битола поднесе кривична пријава против З.И.(45) од с.Горно Крушје, ресенско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста”, каз
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more