Ракомет

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Реномираниот македонски ракометен стратег Андон Бошковски почина ненадејно на 47-годишна возраст, објави денес Ракометната федерација на Македонија (РФМ).
Read more

СЕХА: Еурофарм Пелистер запрен во полуфиналето

Еурофарм Пелистер не успеа да обезбеди пласман во финалето во СЕХА лигата, откако на дебитантскиот настап на завршниот турнир во регионалното натпреварување изгуби во полуфиналето од Веспрем со 41-27 (24-16).
Read more

Еурофарм Пелистер се пласираше на финалниот СЕХА турнир во Задар

Read more

Еурофарм Пелистер победник на 50. Струшки ракометен турнир

Екипата на Еурофарм Пелистер го освои 13. трофеј на Струшкиот ракометен турнир, израмнувајќи се со Вардар со ист број на титули, откако синоќа го совлада тимот на Цеље.
Read more

Еурофарм Пелистер втор финалист на Струшкиот ракометен турнир

Екипите на Еурофарм Пелистер и Цеље ќе играат во финалето на јубилејното 50. издание на Струшкиот ракометен турнир, откако синоќа битолчани со пресврт го совладаа составот на АЕК од Атина со 27:26 (12:16).
Read more

Вардар и Цеље вечер ќе се борат за финале на Струшкиот ракометен турнир

Третиот ден од 50. јубилејно издание на Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2022“, ќе го отворат домаќинот РК Струга и АЕК од Атина (почеток 17:15 часот).
Read more

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Поранешниот европски шампион Цеље синоќа триумфираше убедливо против тимот на Бутел со 31:20 (18:8), со што го најави најави својот напад за освојување на Струшкиот ракометен турнир оваа година.
Read more

Почнува јубилејниот 50-ти меѓународен ракометен турнир во Струга

Од денес па сѐ до 20 август во Струга ќе се одржи јубилејното 50-то издание на популарниот меѓународен ракометен турнир кој секоја година традиоционално се одржува пред почетокот на ракометната сезона.
Read more

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Ракометарките на Јужна Кореја го освоија трофејот на Светското првенство за девојки до 18 години што изминатите две седмици се играше во Скопје.
Read more

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 18 години со пласман на 12. позиција ги завршија настапите на Светското првенство во Скопје.
Read more
play_arrow

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер денеска ги претстави словенечкиот голман Урбан Лесјак и португалскиот среден бек Вилсон Дејвис за свои нови засилувања.
Read more
play_arrow

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Долгогодишниот македонски репрезентативец Дејан Манасков ги засили редовите на актуелниот шампион Вардар 1961 и се врати во „Црвено-црниот“ дрес по пауза од шест години.
Read more
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more