РФМ СУПЕРЛИГА 2023/2024

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Вардар 1961 го победи Еурофарм Пелистер со 24:20 (12:11) во 8. коло од Супер лигата. Со овој триумф „Црвено-црните“ останаа во шампионската трка на табелата и сега имаат два бода помалку од најголемиот ривал.

Дербито во „Јане Сандански“ донесе голема борба, малку квалитетна игра и врвна партија на голманот на Вардар 1961, Мартин Томовски.

На теренот, „Црвено-црните“ први стекнаа предност од два гола уште во 10. минута, но таа предност Пелистер експресно ја анулираше. На полувреме домаќинот замина со предност од еден гол.

Во вториот дел битолчани за прв пат дојдоа до предност 19:18, а потоа и 20:19 и тука застана нивниот напад. До крајот на мечот „Зелено-белите“ речиси 15 минути не постигнаа гол, па Вардар со серија од пет гола го реши натпреварот.

Томовски со 12 одбрани (3седмерци) беше најдобар кај Вардар. Стрелците ги предводеше Јапонецот Јасукира со 6 гола (5 од седум метри), а Георгиевски, Родригес и Петриќ постигнаа по 4 гола.

Кај Еурофарм Пелистер најефикасен беше Тајник со 6 гола, додека неговиот сонардоник голманот Лесјак забележа 8 интервенции.

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен