БАРАЖ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2024

Лазаров го објави списокот на ракометари за баражот против Фарски Острови

Селекторот на машката репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го објави списокот на повикани ракометари за претстојните бараж натпревари против Фарските Острови за пласман на Мундијалот 2025 кој ќе се оддржи во Хрватска, Данска и Норвешка.

Фото: РФМ

Лазаров на списокот стави 20 ракометари од кои тројца интернационалци и 17 од домашната лига. Очекувано, доминираат ракометарите од тимот на Алкалоид, каде што Лазаров е тренер.

Македонија првиот натпревар од баражот ќе го одигра на гостински терен на 8 мај (среда) со почеток во 20:00 часот, а ревашот е закажан за 12-ти (недела) во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 19 часот.

Голмани:
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Вардар 1961
Марко Кизиќ - Еурофарм Пелистер

Леви крила:
Цветан Кузманоски - Еурофарм Пелистер
Петар Атанасијевиќ - Еурофарм Пелистер

Десни крила:
Никола Костески - Талент (Полска)

Десни бекови:
Томислав Јагуринсоки - Вардар 1961
Мартин Велковски - Алкалоид
Мартин Серафимов - Алкалоид

Средни бекови:
Марко Митев - Алкалоид
Дамјан Митев - Алкалоид
Иван Џонов - Алкалоид

Леви бекови:
Филип Талески - Бенфика (Португалија)
Филип Кузмановски - Еурофарм Пелистер

Пикери:
Жарко Пешевски - Еурофарм Пелистер
Милан Лазаревски - Вардар 1961
Марко Стојковиќ - Алкалоид
Валентин Карасманакис - Алкалоид

Одбрана:
Никола Маркоски - Алкалоид
Михаил Аларов - Вардар 1961

Селекторот обајви и резервен список со 7 играчи кои ќе влезта во комбинација доколку се појави потреба.

Резерви:

Голман:
Иван Галевски - Алкалоид

Лево крило:
Гоце Ојлески - Охрид

Десно крило:
Никола Стоилевски - Охрид

Лев бек:
Павле Атанасијевиќ - Еурофарм Пелистер

Среден бек:
Мартин Карапалевски - Вардар 1961

Десен бек:
Давид Саревски - Алкалоид

Одбрана:
Михајло Младеновиќ - Алкалоид

Собирот на репрезентацијата е на 3 мај (петок) во 16:30 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе