Македонија

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Read more

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Скопје, 8 декември 2022 (МИА) – Државните награди „Св.
Read more

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски очекува 2022 година да ја заокружиме со околу 2,8 милиони ноќевања и над 400 милиони долари промет од туризмот.
Read more

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Протестите на приватните автобуски превозници со блокади ќе продолжат се додека нема напредок во состојбата, изјави за МИА Кемал Муриќ од „Слобода превоз“.
Read more

Се празнува 8 Декември – Св. Климент Охридски

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св.
Read more

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец.
Read more

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Read more

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Министерството за внатрешни работи информира дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и НБРМ, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврд
Read more

Спасовски: Пријавите за бомби се класичен пример на хибридни закани

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски потврди дека утрово имало дојави за поставени експлозивни направи во девет училишта и во НБРСМ според истиот модус кој е дел од т.н. хибридна војна што се води, не само кај нас.
Read more

Милков: Денес за прв пат заеднички ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски

Read more

Дојава за бомба прв пат во Народна банка, дојави и во 9 средни училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Прв пат дојава за бомба доби и Народната банка. Учениците се евакуирани, а на терен е единицата за антитероризам на МВР.
Read more

Променливо облачно со слаб до умерен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец, а наутро на места ќе има појава на магла и ниска облачност.
Read more