Македонија

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Вашингтон, 7 август 2020 (МИА) – Американскиот Стејт департмент синоќа го укина четвртиот степен на препорака за патување во странство за најголем број земји, кое е највисоко предупредување до американските државјани да се воздржат од сека
Read more

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на COVID-19, објави на Facebook министерот Венко Филипче.
Read more

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Скопје, 7 август 2020 (МИА) – Преовладува позитивно мислење и во Kоординативниот кризен штаб и во Владата, но и во образовните институции, учебната година да почне со физичко присуство.
Read more

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Скопје, 7 август 2020 (МИА) – Нови 10 пациенти со COVID-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди за МИА министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот Facebook профил ја извести јавноста за здравствената состојба на малиот Илче од Охрид, кој беше десетина дена на лекување на Клиниката за детски болести.
Read more

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Државната изборна комисија на дешената седница едногласно донесе одлука за 100 проценти да бидат зголемени надоместоците на членовите на избирачките одбори, за 20 проценти на членовите на општинските изборни комисии, а здравствените работн
Read more

БИРН: СДСМ победи во Twitter војната на изборите

Доколку изборите во земјава од 15 јули се базираа на бројот на објавени твитови, тогаш владејачката коалиција „Можеме“, предводена од СДСМ, ќе требаше да освои двојно повеќе пратеници од главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, оценува БИРН
Read more

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија во кои ќе се прави брза дијагностика на COVID-19

Се зголемува бројот на болнички капацитети во сите 16 болници кои ќе добијат модуларни мини инфективни одделенија со цел тие со сега посебните објекти, да останат целосно „чисти“ за да може нормалната патологија што се работи едноставно да
Read more

Земјава подготвена за полошо сценарио со COVID-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Евентуалното полошо сценарио со вирусот COVID-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување на болниците со пациенти и тоа да
Read more

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден.
Read more

Облачно со сончеви периоди, попладне дожд и ветер

Променливо облачно време со сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава. Наместа, особено попладне се очекува нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално ќе има и невреме.
Read more

Протест во Тетово поради поскапување на електричната енергија

Тетово, 6 август 2020 (МИА) – На градскиот плоштад во Тетово голем број граѓани се собраа на протест по повикот упатен од организациски одбор на социјалните мрежи во знак на незадоволство и револт поради зголемување на цената на електрична
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more