Свет

Ердоган: Светските сили не треба да се мешаат во конфликтот во Нагорно-Карабах

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган се спротистави на мешањето на САД, Русија и Франција во судирот во Нагорно-Карабах, откако лидерите на тие земји ги повикаа Ереван и Баку да ги продолжат преговорите.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во Европа

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од COVID-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле 25.495.239 луѓе.
Read more

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Тврдењата на рускиот опозиционер Алексеј Навални за претседателот Владимир Путин се навредливи и неосновани, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи на новинарско прашање во однос на тврдењата на Навални дека руски
Read more
play_arrow
filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, Франција и САД денеска повикаа на „итен прекин на борбените дејствија“ во Нагорно-Карабах, објавено е на веб-страницата на Елисејската палата.
Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Само неколку часа откако сите светски новински агенции пренесоа дел од интервјуто што Алексеј Навални го даде за германски Spiegel, стигна одговор од Кремљ.
Read more
play_arrow
filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Русија ја обвини Турција дека пратила „терористи“ од Сирија и Либија во борбите за регионот Нагорно-Карабах, каде четири дена беснее крвав конфликт меѓу Азербејџан и ерменските сили.
Read more

Навални: Путин е одговорен за моето труење

„Тврдам дека Путин стои зад злосторството и немам друга верзија за тоа што се случи“, нагласи рускиот опозиционер Алексеј Навални во интервју за германскиот магазин Шпигел. Целото интервју ќе биде објавено во текот на денот.
Read more

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Франција денеска одлучи да го екстрадира во Шпанија лидерот на поранешната баскиска сепаратистичка група ЕТА, Хосе Антонио Урутикоечеа (69), обвинет дека ја финансирал оружената група преку кафулиња во кои се собирале заговорници за незави
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на COVID-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица.
Read more

Чавушолу: Ако Азербејџан побара, Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Азербејџан е способен сам да ја ослободи својата територија, но ако сака поддршка и побара помош, ќе бидеме со него, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу.
Read more

Европол: Уапсени 166 криминалци од Југоисточна Европа

Во заедничка акција на 34 земји, вклучително и Северна Македонија, минатата недела беа уапсени 166 лица во операција против организиран и тежок меѓународен криминал во Југоисточна Европа, соопшти денеска Европол, полициската агенција на Ев
Read more
play_arrow

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Жестокиот конфликт за Нагорно-Карабах би можело да доведе до нуклеарна катастрофа.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more