Свет

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешка денеска соопшти дека наскоро ќе ги затвори границите за руските туристи, не дозволувајќи им директен пристап до Шенген зоната.
Read more

Колумбискиот претседател ги прекина односите со Израел и нареди отворање амбасада во Палестина

Колумбискиот претседател Густаво Петро, ​​кој силно ги критикуваше акциите на Израел во Газа, нареди отворање на амбасада во Палестина, во градот Рамала.
Read more

Уапсен заменикот на моќниот генерал на Путин

Read more

Путин сака да ја помести границата, Европа во паника

Рускиот план за ревидирање на нејзините поморски граници во Балтичкото Море предизвика загриженост кај нејзините европски соседи, откако руското Министерство за одбрана објави иницијатива за „одредување географск
Read more

Трамп: Сакаат да ме убијат

Read more

Шефицата на француската крајна десница ѝ го врти грбот на германска AfD

Read more

Шведски командант: Путин го сака островот Готланд, ако нападне, почнува војна со НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин го сака шведскиот остров Готланд, предупреди шефот на шведското Министерство за одбрана, Микаел Биден.
Read more

Русија сака ревизија на границите

Руското Министерство за одбрана предложи ревизија на границите на руските територијални води во Балтичкото Море, според нацрт-одлуката на владата, што предизвика незадоволство на Финска, членка на НАТО алијансата
Read more

Koи земји досега ја признаа Палестина?

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе од 35 години, а примерот денеска одлучија да го следат Шпанија, Ирска и Норвешка.
Read more

Лет на Emirates удрил во јато фламинга, усмртил околу 40

Мумбај, главниот град на Махарастра во Западна Индија, е познат по тоа што има голема популација на розовите птици.
Read more

Хамас реагира на признавањето на Палестина: Ова е пресвртница

Милитантната група Хамас ја поздрави одлуката на Шпанија, Норвешка и Ирска да ја признаат независната палестинска држава.
Read more

Голем ден за Палестина: И Шпанија ја призна како држава

Шпанскиот премиер Педро Санчес на денешната седница на Конгресот најави дека Шпанија ќе ги следи чекорите на Норвешка и Ирска и ќе ја признае државата Палестина.
Read more