Архитектура

filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Бојата на просториите во коишто живеете може да влијае на тоа како се чувствувате, велат психолозите. Жолтата боја ќе ве расположи, а сината ќе ве смири.
Read more
filter

Поглед во домот на Џон Бон Џови кој се протега на 1.600 м2

Имотот на музичарот Џон Бон Џови во Њу Џерси кој е вреден 20 милиони американски долари е на продажба. На имотот кој се протега на 1.672 метри квадратни има приватен бар, музичко студио, гаража, кино и голем базен.
Read more
Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Искористете го слободното време за да направите промени во вашиот дом.
Read more
5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината
play_arrow

5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината

Цвеќињата и растенијата го разубавуваат домот и носат позитивна енергија. Во новото видео на BuzzFeed Nifty има 5 одлични идеи за оние коишто обожаваат да ја декорираат градината и да внесат свежина во нивниот дом.
Read more
Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?
play_arrow

Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?

Кујната отсекогаш важела за една од најважните простории во домот, центар на сите збиднувања во семејството. Токму затоа е интересно да се види како низ годините се развивало ова важно место.
Read more
Четири едноставни идеи за преуредување на домот

Четири едноставни идеи за преуредување на домот

Со оглед на тоа дека поминувате повеќе време дома од порано, можно е дa забележите дека некои работи почнуваат да не ви се допаѓаат.
Read more
Како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот?
play_arrow

Како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот?

Во ова интересно, анимирано видео на TED-Ed ќе дознаете како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот и со какви инженерски предизвици се соочила изградбата на 200 километри долгиот Евротунел кој ги поврзува Англија и Франција.
Read more
Функционално и практично - како изгледа уредување на стан од 23 квадрати?

Функционално и практично - како изгледа уредување на стан од 23 квадрати?

Уредувањето на мал стан претставува вистинско задоволство доколку сте уметничка душа.
Read more
Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа

Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа

Во холандската покраина Гронинген до крајот на годината ќе биде завршен најдолгиот велосипедски и пешачки мост во Европа.
Read more
Хотелот Ryugyong во Северна Кореја е најголемата напуштена зграда во светот

Хотелот Ryugyong во Северна Кореја е најголемата напуштена зграда во светот

Темелите на масивниот хотел Ryugyong во Пјонгјанг се поставени уште во 1987 година, но оваа градба до денес е сè уште напуштена.
Read more
Како да се истакнеш покрај највисоката зграда во светот – со зграда која дише

Како да се истакнеш покрај највисоката зграда во светот – со зграда која дише

Како да се истакнеш покрај највисоката зграда во светот?
Read more
30 генијални решенија за уредување мал простор
filter

30 генијални решенија за уредување мал простор

Не може секој да си дозволи стан или куќа со голема квадратура, но може со паметно вложување во креативни идеи да го направи просторот со кој располага попријатен и пофункционален за живеење и за работа.
Read more
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more