Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Дури и најудобниот и најубав стан со текот на времето може да стане здодевен.

Ако големо реновирање во блиска иднина е надвор од вашите можности, дизајнерката Јулија Тичино советува да го ажурирате ентериерот, давајќи му оригинален изглед на еден од ѕидовите во собата.

Ова решение е можно ако другите ѕидови во просторијата се со неутрални нијанси и монохроматски, а контрастниот ѕид добива доволно природна светлина.

Ако овие услови се исполнети, можете да изберете една од следниве опции за дизајн.

Обојте го ѕидот во впечатлива, раскошна боја, а потоа за „поддршка“ додадете елементи во истата нијанса, како завеси или перничиња за софата.

Направете геометриски модел со помош на лента и боја. Користете неколку нијанси кои одлично се комбинираат.

За да го направите просторот визуелно поголем, а сепак да биде естетски привлечен, користете огледала.

Можете исто така да го акцентирате ѕидот со тоа што ќе ангажирате локален артист да наслика ѕидна слика на него. 

Тапетите се вратија во мода, а денес се многу поинвентивни и поквалитетни. Исто така, нема да го оштетат ѕидот како пред 30 години.

Еден ѕид „посветете“ на уметноста, користејќи забавни форми на полици, рамки и други елементи за да го направите просторот естетски убав и практичен.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Архитектура

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Read more

По 144 години, Саграда Фамилија конечно ќе биде завршена

Read more

Топ 20 мегапроекти што треба да бидат готови во 2024 година

Read more

Зетот на Трамп објави фотографии од луксузни архитектонски проекти за Србија и Албанија

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе