Хардвер

Колку е опасно да го оставате телефонот на полнач преку ноќ?

Има многу „урбани легенди“ за телефони кои експлодирале откако иле оставени на полнач цела ноќ. Дали има дури и најмалку вистина во тоа?
Read more
filter

Хај-тек чудовиште: Лаптоп со дури седум монитори

Овој необичен лаптоп е тежок 12 килограми и има дури 7 монитори.
Read more
play_arrow

Motorola развива технологија за полнење уреди од далечина

Откако Xiaomi воведе технологија за безжично полнење уреди од далечина, нешто слично направи и Motorola, подружница на Lenovo.
Read more

Враќање на гигантот: Xbox конзолите рушат рекорди

Microsoft бележи пораст на заработката за дури 51 процент, односно 5 милијарди долари заработка, што е нов рекорд благодарение на Xbox конзолите.
Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Просечниот животен век на батеријата на еден смартфон е една до две години, а со правилна употреба може да се продолжи нејзината трајност.
Read more
filter

Xiaomi го претстави лаптопот Mi Notebook 14

Компанијата Xiaomi го претстави новиот Mi Notebook 14 со интегрирана веб-камера.
Read more

Apple развива флип-екран за iPhone

Технолошкиот гигант Apple има дизајн што му овозможува да произведе мобилен со екран на преклоп, а во моментов развива прототип на ваков уред.
Read more

Проблеми со хард дискот? Како да ги препознаете и што да направите

Хард дисковите, како и сите други делови на компјутерот, не траат засекогаш. Еве неколку знаци дека е време да го замените дотраениот хард диск со нов.
Read more
play_arrow

Како работи селфи камерата скриена под дисплејот?

YouTube каналот JerryRigEverything во најновото видео одлучи да открие интересни детали за камерата на ZTE Axon 20 5G, скриена под екранот на телефонот.
Read more

Дисплеј на мобилен што сам се поправа? Постои, ама е прескап

Два тима научници од Јужна Кореја соопштија дека нашле решение за проблем со кој се соочуваат милиони луѓе ширум светот – пукнати екрани на мобилни телефони.
Read more

Покрај пандемијата, нов проблем - нема чипови за лаптопи и смартфони

Производителите на автомобили и електронски уреди, од телевизори до смартфони, предупредуваат на глобален недостиг на чипови што предизвикува одложувања во производството, и тоа во исто време кога потрошувачката с
Read more

Седум трикови како да ви трае подолго батеријата на лаптопот

Ако брзо ви се троши батеријата на лаптопот, можно е ненамерно да правите некои работи погрешно. Но, постојат неколку трикови кои можат да го продолжат траењето на батеријата.
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more