Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Научниците од Шангајскиот универзитет за наука и технологија развија 3D оптички диск, кој има иста форма и големина како DVD или Blu-ray диск, но може да складира податоци од неверојатни 1,6 петабити.

Со цел повеќето подобро да разберат, станува збор за простор од околу 200.000 GB во кој можат да се складираат 14.285 4K филмови со времетраење од 2 часа, под претпоставка дека големината на секој филм е 14 GB.

Тајната на капацитетот на новиот диск е неговиот 3D систем за складирање. Наместо да се пишуваат податоци на еден слој, се користат 100 слоеви. Поединечните „точки“ на податоци се далеку помали отколку во случајот со конвенционалните Blu-ray или DVD дискови.

„Податоците се снимаат со помош на точки широки 54 нанометри, што е околу една десетина од брановата должина на видливата светлина што се користи за читање и пишување податоци“, рече во својот извештај новинарот за наука Чарлс Кју Чои.

Новата техника за снимање е овозможена со употреба на ласер за впишување податоци и новоразвиен материјал осетлив на светлина, наречен AIE-DDPR.

Клик на сликата за поголема верзија

Она што е уште поимпресивно е дека нов празен диск може да се произведе со користење на конвенционални техники за масовно производство на DVD во рок од 6 минути.

Со оглед на брзото опаѓање на интересот за филмови на дискови, малку е веројатно дека новата технологија ќе се најде во нашите домови и покрај очигледниот огромен потенцијал на физичкиот формат за 8K филмови. Тимот научници верува дека вистинската можност е всушност во центрите за податоци.

Користејќи оптички дискови со нано размери, центарот за податоци може да содржи огромна количина на информации во една просторија, односно количество податоци за кои моментално би бил потребен простор со големина на стадион.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе