Најголемиот 3D принтер во светот може да изгради куќа за 80 часа

Станува збор за принтер наречен Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0), кој може да печати предмети долги 29 метри, широки 10 метри и високи 5,5 метри. Многу е брз и може да печати материјал со тежина од 227 кг за 1 час.

Исто така, печатачот може динамички да ги менува техниките на печатење за да се прилагоди на различни аспекти на сложени задачи. Воедно, може да се префрла помеѓу производство на адитиви од големи размери, производство со одземање, континуирано поставување на ленти и операции со роботски раце. Овие технологии го прават печатачот корисен во голем број индустрии, вклучително и изградба на домови, инфраструктура и развој на воени возила.

Поголемиот дел од она што го прави печатачот може да се рециклира, па во суштина неговите производи може да се „уништат“ и повторно да се направат. Ова се должи на фактот што приоритет се дава на биолошки материјали, како што се остатоците од дрво.

Remote video URL

Технологијата се чини дека е одличен начин за брзо изградба на пристапни објекти за домување, што е во мислите на некои од поддржувачите на технологијата,

„На Мејн му требаат околу 80.000 домови до 2030 година, од кои многу се наменети за домаќинства со приходи под просекот на областа. Принтерот нуди нови начини за производство на квалитетно и достапно домување додека ги намалува трошоците и користи отпад од пилана во Мејн“, рече Марк Визендангер, директор за развој во MaineHousing.

Принтерот еден ден би можел да се користи за изградба на цели населби, а неговите спецификации покажуваат дека може да изгради скромен еднокатен дом за околу 80 часа. Но, ќе гради и други објекти, а во него веќе инвестираа Министерството за одбрана на САД и Министерството за енергетика. Затоа, се очекува да произведува поморски бродови, па дури и подморници. Сенаторката Сузан Колинс рече дека принтерот е „непроценлив за националната безбедност“.

Remote video URL

FoF 1.0 има близнак во кампусот на Универзитетот во Мејн, кој претходно го држеше рекордот како најголем 3D принтер во светот. Веќе е искористен за изградба на куќа од 56 квадратни метри од дрвени влакна и биоресина. Новиот принтер е четири пати поголем и благодарение на нивната близина, тие можат да работат истовремено на различни аспекти од ист проект.

Универзитетот во Мејн гради нова истражувачка лабораторија за Green Engineering and Materials (GEM) Factory of the Future, која ќе биде дом на гореспоменатите принтери, а во иднина се очекуваат уште поголеми машини од овој тип.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе