3D принтер

play_arrow

Најголемиот 3D принтер во светот може да изгради куќа за 80 часа

Станува збор за принтер наречен Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0), кој може да печати предмети долги 29 метри, широки 10 метри и високи 5,5 метри. Многу е брз и може да печати материјал со тежина од 227 кг за 1 час.
Read more
play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Relativity Space конечно ја лансираше својата 3D печатена ракета по неколку неуспешни обиди, но резултатите беа измешани.
Read more
play_arrow

Иднината сега: Кошаркарска топка без водух, направена со 3D принтер

Компанијата Wilson произведе прототип на кошаркарска топка на која воопшто не ѝ треба воздух.
Read more

Хиперсоничниот авион на Hermeus ќе се прави со 3D принтери

Компанијата Hermeus, која порано соработуваше со американската вселенска агенција НАСА и Американските воздухопловни сили, со помош на компанијата Velo3D, специјализирана за 3D принтање, ќе прозиведува делови за своите хиперсонични авиони.
Read more

Роботска рака од 3D принтер растура на Super Mario Bros

Роботите во иднина ќе стануваат сѐ помали, попаметни, помеки, пофлексибилни и поразноврсни, а еден пример за „мека роботика“ потекнува од Универзитетот во Мериленд.
Read more
play_arrow
filter

Дали би живееле во 3D печатена куќа?

3D технологијата за печатење обезбеди исплатлива алтернатива на класичната конструкција на куќи.
Read more
play_arrow

3D принтерите им даваат втора шанса на животните

Она кое до скоро изгледаше на научна фантастика, веќе наголемо се употребува во светот. 3D принтањето најде одлична употреба и тоа помагајќи им на нашите крзнени пријатели.
Read more
play_arrow

Заплови првиот брод направен од 3D принтер

Италијанската компанија Moi Composites го претстави првиот брод направен од 3D принтер кој имаше и успешно деби.
Read more
Дете од Канада со 3D принтер им помага на локалните болници

Дете од Канада со 3D принтер им помага на локалните болници

Малиот Канаѓанец се одзвал на повикот на локалните болници кои имале недостиг на таканаречени „ушни чувари“ и со својот 3D принтер изработил еден куп.
Read more
реклама

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more