Хиперсоничниот авион на Hermeus ќе се прави со 3D принтери

Компанијата Hermeus, која порано соработуваше со американската вселенска агенција НАСА и Американските воздухопловни сили, со помош на компанијата Velo3D, специјализирана за 3D принтање, ќе прозиведува делови за своите хиперсонични авиони.

Hermeus набавил Sapphire и големи Sapphire XC принтери од компанијата Velo3D, кои ќе ги користи во производството на авионите Chimera и Quarterhorse. Овие авиони ќе можат да летаат со брзина од 5 маха, а Hermeus планира да ги направи комерцијално достапни за летови и аеродроми. Споменатите принтери се дизајнирани за производство со голем волумен. Исто така, принтерите ќе се прилагодат и за користење на Inconel 718.

„Производтсвото на адитиви за метал е клучна компонента во нашиот план за вертикална ингреација на производството. Ги истражуваме можностите на оваа технологија и бараме начини за зголемување на перформансите, консолидација на компонентите, намалување на тежината на нашите авиони и минимизирање на надворешната зависност“, вели Глен Кејс, еден од директорите на компанијата Hermeus.

Развојот на хиперсоничниот авион носи бројни предизвици за авиоиндустријата. Директорот на компанијата Velo3D, Бени Бјулер, рече дека иако брзината, температурата и вибрациите кои ќе ги создава авионот на Hermeus ќе бидат различни од стандардните авиони, Sapphire и Sapphire XC принтерите нема да го изневерат производителот.

URL

Velo3D е компанијата која се бави со технологија на метално 3D принтање. Нејзините решенија им користат на клиенти кои се занимаваат со вселенски истражувања, авијација, собирање енергија, и кои ги користат за иновации во своите индустрии. Исто така, овие решенија овозможуваат слобода при дизајнирањето.

Што се однесува на компанијата Hermeus, основана е со цел драматично забрзување на патувањата. Оваа компанија развива авион кој може да достигне брзина од 5 маха, а при тоа користи знаење стекнато за време на соработката со различни партнери. Патниците благодарение на хиперсоничните авиони ќе можат да го прелетаат Атлантикот за само 90 минути, благодарение на брзината од 5 маха, а тоа е двојно побрзо во однос на авионите Concorde.

URL
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе