Kои се најпродаваните телефони во првите три месеци од 2024 година?

Два производители доминираат на листата на најпродавани телефони во првите три месеци од оваа година.

Според резултатите од истражувањето на аналитичката компанија Counterpoint Research, Apple и Samsung доминираат на Топ 10 листата на најпродавани паметни телефони во првиот квартал од 2024 година.

Најпродаван телефон во периодот јануари-март е iPhone 15 Pro Max, од Apple, со пазарен удел од 4,4%.

По него следат iPhone 15 и iPhone 15 Pro на второто и третото место. На четвртата позиција по продажба се најде iPhone 14, кој беше најпродаван телефон во истиот период минатата година.

Петтото место го зазема првиот телефон кој не доаѓа од понудата на Apple, а тоа е Galaxy S24 Ultra на Samsung.

Counterpoint Research покажува некои други интересни трендови во телефонската индустрија во првите месеци од оваа година:

  • За прв пат, сите модели во Топ 10 имаат можности за 5G;
  • Постои очигледен тренд кон купување на премиум модели, бидејќи седум од 10 модели спаѓаат во премиум сегментот (цена од 600 долари или повеќе);
  • Потрошувачите побавно ги менуваат нивните постоечки телефони, бидејќи надградените модели нудат помалку разлики во карактеристиките.

Оваа последна ставка доведува до тоа потрошувачите да претпочитаат да се одлучат за модели на премиум телефони со врвни функции, за да се осигураат дека нивните уреди ќе останат технолошки релевантни во годините што доаѓаат.

Counterpoint Research предвидува дека 10-те најпродавани паметни телефони ќе заземат поголем дел од вкупната продажба на паметни телефони во иднина, бидејќи производителите се фокусираат на понудата на помалку модели што ќе се пофалат со врвни карактеристики, вклучувајќи го и GenAI.

URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе