Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Хотелскиот и казино комплексот The Mirage во Лас Вегас, кој по три децении бизнис стана еден од најпрепознатливите симболи на Градот на гревот, заминува во историјата поради целосно ребрендирање и реконструкција на објектот.

Според CNN, одморалиштето со 3.000 соби официјално ќе престане со работа на 17 јули и ќе помине тригодишен процес на реновирање што ќе го отстрани секој симбол на Mirage (Мираж). На местото на Mirage, ќе се отвори хотел од групацијата Hard Rock и ќе се преименува во „Hard Rock Hotel & Casino and Guitar Hotel Las Vegas“

„Со нетрпение очекуваме да тргнеме на возбудливо патување во нова ера. Hard Rock ќе го запали Лас Вегас со забава, иновации и гостопримство од светска класа“, известија од Mirage.

Одморалиштето треба повторно да се отвори во 2027 година и ќе вклучува кула висока 200 метри која ќе биде изградена во форма на гитара.

Вака ќе изгледа кулата во форма на гитара

Повеќе од 3.000 вработени во Mirage ќе бидат отпуштени до јули, а Hard Rock соопшти дека ќе плати повеќе од 80 милиони долари отпремнина.

„Синдикатот на кулинарските работници, кој претставува околу половина од вработените во Mirage, вели дека работниците ќе добиваат по 2.000 долари за секоја година вработување со можност да се вратат кога хотелот повторно ќе се отвори“, пренесува CNN.

Инаку, комплексот Mirage го купи корпорацијата MGM Resorts во 2000 година, а во 2022 година го продаде за повеќе од една милијарда долари на компанијата Hard Rock International.

реклама

Архитектура

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more

Тоне еден од најголемите градови во светот

Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе