Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Борбата со пожари и спасувањето на луѓето од овие ситуации е секогаш опасна задача, без разлика дали се работи за запалени згради или шумски пожари. Сепак, пожарникарите ќе добијат вредна помош.
Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Се сеќавате кога македонското МНР го згреши знамето на Австрија и го постави она на Латвија оти се многу слични? Можеби оваа вест ќе им користи.
Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Компанијата Avery Dennison, најголемиот светски производител на материјали за пакување, неодамна ја претстави својата соларна термална платформа од 2,7 GWh, лоцирана во Турнхаут, Белгија.
Read more
play_arrow

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Првата фабрика во светот за производство на хуманоидни роботи ќе биде отворена оваа година во Салем, Орегон.
Read more

Маск почна со вградување чипови во мозок, се бараат доброволци

Технологијата што го поврзува човечкиот мозок и компјутерскиот интерфејс им овозможува на луѓето со невролошки заболувања да комуницираат со своите мисли и да контролираат различни уреди.
Read more
filter

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Смртните стапици и труењето со жива се само дел од грижите со кои се соочуваат археолозите кои размислуваат за ископување на гробницата на Чин Ши Хуан, првиот кинески цар.
Read more

За многумина омилената храна од секојдневието може да го намали ризикот од деменција

Сирењето може да помогне да се намали ризикот од деменција, сугерира нова студија.
Read more

Редок диносаурус се продава на аукција во Париз, цената се очекува да надмине милион евра

Речиси комплетен скелет од диносаурус ќе се најде на аукција во Париз следниот месец. Камптосаурусот стар 150 милиони години бил откриен во 90-тите во американската држава Вајоминг.
Read more
filter

Нова научна студија тврди дека индоевропските јазици потекнуваат од Јужен Кавказ

Научниците од Институтот „Макс Планк“ понудија нова теорија за потеклото на индоевропските јазици. Според оваа теорија, првите индоевропски говорници живееле на Кавказ.
Read more

Луѓето во Европа се изложени на опасна супстанција во нивоа далеку над безбедните

Жителите на Европа уште се изложени на прекумерни количини бисфенол А, штетна хемикалија позната како BPA, која со децении се користи во производството на одредени пластични производи, објави Европската агенција
Read more

Сите сакаат iPhone 15 – падна Apple Store

Oфицијално се отворени преднарачките за серијата iPhone, откако новиот смартфон беше претставен на почетокот на оваа недела.
Read more

НАСА почна поотворено да зборува за вонземјани: Што значи тоа за Земјата и дали сме навистина сами?

Американската вселенска агенција (НАСА) организираше прес-конференција на која за прв пат поотворено се разговараше за можното постоење на вонземен живот.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more