Вести

play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на нејзиниот ровер Perseverance на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шара на падобранот што помогна во забавување на спуштањето на Црвена
Read more

Што точно значи ефикасност на вакцината од 72,51%?

Институтот Sinopharm во Вухан вчера соопшти дека нивната вакцина е ефективна 72,51 проценти по две дози, што донекаде ги обесхрабри сите оние кои ја примиле или се пријавиле да примат вакцина против COVID-19, биде
Read more
play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии.
Read more

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Read more
filter

Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Плановите за воспоставување лунарна база се веќе во тек, а НАСА за Месечината рече дека е „влез во Сончевиот Систем“.
Read more
filter

Ново оружје против КОВИД: Прочистувач на воздух што убива 99% од вирусите

Естонската технолошка компанија Respiray промовираше преносен прочистувач на воздухот, за кој тврди дека убива над 99 проценти од вирусите и бактериите со помош на ултравиолетова светлина.
Read more
play_arrow

Новитет од „Калашников“: Ова е Zala

ZALA AERO GROUP - Беспилотные Системы, која е дел од компанијата „Калашников концерн“, го претстави новиот дрон-конвертоплан Zala VTOL на воената изложба IDEKS-2021 во Абу Даби.
Read more

Русите направија прототип на беспилотен „лебдечки“ воз

Московскиот институт за термичка технологија, рускиот инженерски и научно-истражувачки институт, кој е дел од вселенската корпорација „Роскосмос“, дизајнираше воз со магнетна левитација (маглев) што може да работи
Read more

Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто, покажуваат првичните резултати

Иран денеска потврди дека нивната прва вакцина против COVID-19 е ефикасна во 90 проценти од случаите, покажаа првичните резултати од клиничките испитувања.
Read more

ФАА нареди инспекција на авионите Boeing 777

Федералната администрација за воздухопловство на САД (ФАА) нареди итни инспекција на авионите Boeing 777 откако во саботата делови од моторот на еден од тие авиони паднаа во близина на станбени згради во Колорадо, напиша на Twitter, директ
Read more

Зошто не го испитувате човекот кој се разболе на 8 декември 2019 година?

Прелиминарниот извештај на СЗО за потеклото на новиот коронавирус ќе препорача поопширна истрага за контактите на првиот познат пациент со COVID-19 во Вухан, Кина.
Read more

Pfizer ги менува упатствата за температурата на чување на вакцината

Pfizer/BioNTech побараа од американскиот регулатор за здравство да ги олесни барањата според кои нивната вакцина против COVID-19 се чува на ултраниски температури, што потенцијално дозволува да се држи во аптекарс
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more