Наука

Америка и Европа буквално се оддалечуваат, се шири Атлантикот

Научниците открија дека, спротивно на досегашното верување, планинскиот венец во средина на Атлантскиот Океан има големо влијание во обликувањето на планетава и буквално ги оддалечува континентите Северна Америка и Европа.
Read more

Д-р Кунгуловски: Британскиот сој на коронавирусот веројатно ќе стане доминантен

Треба да бидеме внимателни, да поимаме дека британскиот сој циркулира кај нас, дека поради неговите веќе откриени особености најверојатно ќе стане сè подоминантен и да бидеме во постојан мониторинг со воведување н
Read more
play_arrow

Спутник V е речиси 100 отсто ефикаснa во создавањето клеточен имунитет

Руската вакцина Спутник V е речиси 100% ефикасна во развивањето на клеточен имунитет од COVID-19, изјави Дарја Јегорова, научен соработник во лабораторијата за генетско инженерство за патогени микроорганизми во Центарот „Гамалеј“.
Read more

Истражување: Зошто некои луѓе се имуни на короната?

Едно ново истражување спроведено од научници при Универзитетот Тор Вергата во Рим во соработка со други експерти од целиот свет, се обидува да ја расветли енигмата за луѓето кои и покрај тоа што биле изложени на к
Read more
play_arrow

Роботот што сакаше да го уништи човештвото доби „семејство“: Пристигнуваат нови модели

За индустријата за роботика, корона-кризата е одлична прилика, а така размислуваат и во компанијата Hanson Robotics во Хонгконг.
Read more
play_arrow

Десетте најстрашни доживувања во вселената

Вселената е сеопштост на просторот и објектите во неа во астрономска смисла. Делот од вселената кој може да се види или испита обично се нарекува метагалаксија (видлива вселена).
Read more
play_arrow

Дали темната материја навистина е толку важна?

Со децении, астрономите и физичарите теоретизираа за тоа како универзумот е исполнет со „егзотичен“ материјал наречен „темна материја“ што го објаснува чудното гравитациско однесување на галаксиите и групите галаксии.
Read more
filter

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Научници од Роспотребнадзор, руска федерална агенција и надзорно тело во јавното здравје, тврдат дека се први кои направиле микроскопска фотографија од британскиот сој на коронавирусот, пренесе Sputnik.
Read more
play_arrow

SpaceX испрати рекорден број сателити во вселената со една ракета

Ракетата Falcon 9 на SpaceX вчера полета во вселената, носејќи досега најголем број сателити, соопшти приватната вселенска компанија во сопственост на магнатот Илон Маск.
Read more
play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Биолошко дете сте на вашите мајка и татко, но сепак по многу нешта не наликувате на нив. Ништо страшно.
Read more

Научници развија терапија со пептид што спречува тешка форма на COVID-19

Американски истражувачи од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш развија терапија со пептид што може да спречи развој на тешка форма на болеста COVID-19, објави Journal of Neuroimmune Pharmacology.
Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Испраќањето на првата Artemis мисија на Месечината како подготовка за идни мисии со човечки екипаж, лансирањето на новиот ровер на Марс и новиот телескоп James Webb Space Telescope во вселената, како и проширување на наши
Read more
реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more