Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Сондата Voyager 1 беше лансирана во 1977 година и го напушти Сончевиот Систем пред десет години.

Околу 46 години по лансирањето, почна да испраќа чудни податоци кон Земјата. Во 2012 година, Voyager 1 го напушти Сончевиот Систем, односно хелиосферата и влезе во меѓуѕвездениот простор. Сега е оддалечена од Земјата околу 24 милијарди километри, односно се работи за вселенско летало кое досега отишло до најоддалечените делови на универзумот.

Преку системот AACS, тој испраќа податоци за својата меѓуѕвездена средина, но веќе некое време испраќа мистериозни податоци на Земјата - повторувачки збир на единици и нули. Инженерите на НАСА испратија шифрирана команда за проверка на системот во март, по што системот за податоци за летот (FDS) покажа што може да биде проблемот.

Имено, се чини дека околу 3 проценти од меморијата на FDS е оштетена, поради што вклучувањето и исклучувањето на системот во ноември 2023 година не го реши проблемот. НАСА верува дека најголемиот дел од штетата е на еден чип во меморискиот систем.

Во март, инженерите испратија FDS таканаречена команда „poke“ која менува одредени адреси на меморијата. Откако добиле одговор 22,5 часа подоцна, експертите забележале дека еден дел од системот покажува чудни отчитувања. Се чинеше дека се во погрешен формат, а инженер од тимот успеа да ги декодира.

Измешаниот сигнал содржеше отчитување на целиот мемориски систем FDS. Тимот на Voyager 1 го спореди со оној што го добија пред да се појави проблемот и успеа да го лоцира изворот на дефектот, пишува Science Alert.

Засега не е познато што точно ја предизвикало штетата на чипот; можеби енергетските честички кои патуваат низ вселената се виновни, или можеби едноставно е староста на системот. Со оглед на тоа што беше лансиран во доцните 70-ти, компјутерите на Voyager 1 се прилично застарени.

Инженерите веруваат дека за неколку недели или месеци ќе успеат да го решат проблемот, односно да ја заобиколат штетата на FDS, по што повторно треба да добиеме точни податоци за границата на меѓуѕвездениот простор.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Наука

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Read more

Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе