Една од 5 жени е незадоволна од нејзиниот сексуален живот

Една петтина од жените не се задоволни од тоа како им се одвива сексуалниот живот, открива анкетата што ја спроведе компанијата Lloyd Pharmacy.

Само 17% од испитаничките рекле дека се задоволни од тој сегмент од нивните врски. Една од 10 жени има секс еднаш годишно, а една третина водат љубов еднаш месечно или помалку.

Само 10% од 2.002 испитанички на возраст од 30 до 80 години рекле дека имаат секс барем еднаш неделно.

Четвртина од жените рекле дека понекогаш одбегнуваат секс бидејќи се уморни, 13% бидејќи се анксиозни, 11% бидејќи не чувствуваат интимност со партнерот, а 11% бидејќи чувствуваат болка при сексуален однос.

Речиси 6% од жените опфатени во исражувањето рекле дека нивниот партнер има проблем со ерекцијата.

Зачудува фактот што 27% од испитаничките рекле дека воопшто немале сексуални односи. Експертите велат дека двојките имаат проблеми во сексуалните односи бидејќи понекогаш се премногу зафатени или преуморни за да уживаат во него.

„Главниот проблем е немањето време. Луѓето кажуваат дека немаат време и енергија, дека чувствуваат притисок и дека им е тешко да престанат да мислат на работата. Опуштеноста за да имате секс не се случува сама од себе. Најчесто двојките го вметнуваат сексот во распоредот како обврска и кога ќе станат незадоволни од тоа како се одвиваат нештата, едноставно се откажуваат“, вели секс терапевтот Питер Седингтон.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Љубов и секс

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе