Четири фрази кои најсилните парови редовно ги користат

Зборовите се многу важни: тие може да покажат љубов или омраза.

Дополнително, тонот на гласот на лицето што ги кажува зборовите може да укаже и на хармонија или непријателство.

Затоа, за да ги подобриме нашите комуникациски вештини, постојат одредени фрази кои треба почесто да ги кажуваме на нашите партнери.

Советничката и адвокатка Лори Израел откри четири фрази кои најсилните парови редовно ги користат за да ја подобрат својата врска.

1. „Ти благодарам“

Ова изгледа толку лесно и едноставно. Сепак, не го кажуваме доволно. Дозволуваме нашите зафатени животи да ни попречат да ја одржиме нашата врска силна, занемарувајќи ги најважните зборови што можеме да ги кажеме за нашите партнери да се чувствуваат ценети.

Треба почесто да кажуваме „благодарам“ и со многу почит, бидејќи нашите партнери прават толку многу за што треба да им се заблагодариме.

2. „Дали сакаш да ти помогнам?“

Оваа фраза никогаш не може да се каже доволно, тврди Израел. Иако можеби мислиме дека на нашиот партнер не му треба помош, веројатно ќе се изненадиме кога ќе слушнеме: „Да, би го ценел/а тоа“.

„Романтичните врски напредуваат на ‘придонес’. Помагањето на вашиот партнер е придонес што можете да го дадете. Само поставувањето на прашањето, без оглед на одговорот, е да покажете дека сакате да придонесете“, вели советникот.

3. „Што сакаш да правиш?“

„Изгледа дека кога врската повеќе не е нова, ние тежнееме да ги промовираме нашите сопствени желби над нашите партнери. Размислете за тоа. Дали некогаш сте биле виновни за ваквото однесување? Сите сме биле. Затоа, секогаш кога имате можност, кажете му ја оваа фраза на вашиот партнер“, советува Израел.

4. „Да, драга/драги“

Израел вели дека кога нашиот партнер ќе ни каже нешто, ние го започнуваме одговорот со: „Да, драга“. Меѓутоа, ако го користиме, треба многу да внимаваме да не го кажеме саркастично.

„Ако го кажете тоа искрено, тоа е форма на вербална наклонетост, суптилен начин да се каже: ‘Те сакам’. Ако си ‘драг/а’, некому, вие сте сакани. ‘Душо’ е уште еден од тие љубовни катализатори“, заклучи советникот.

реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе