Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Ф.З.
/ 18.05.2024 / 11:38

Губењето килограми е често сложено и предизвикувачко патување, но дали некогаш сте се запрашале каде прво се губи салото?

И покрај вообичаените заблуди, масните наслаги не исчезнуваат туку така. Всушност, процесот на губење на тежината вклучува фасцинантна серија на биохемиски реакции во телото. Знаењето каде одат мастите кога губите тежина може да ви помогне да разберете како вашето тело согорува маснотии и зошто некои начини за слабеење функционираат подобро од другите.

Кога внесувате помалку калории отколку што согорувате, вашето тело ги користи резервите на маснотии за енергија. Ова го активира процесот наречен липолиза, каде што масните клетки ја ослободуваат својата содржина во крвотокот за да се користат како гориво. Овие масни киселини патуваат до ткивата како што се мускулите, каде што се согоруваат за енергија.

Моделот на губење маснотии варира од личност до личност и е под влијание на фактори како што се генетиката, нивото на хормоните и целокупниот начин на живот.

Сепак, вообичаен тренд е дека мастите обично се губат од областите каде што е најлесно достапни, што често значи екстремитети и лице. Така, областите како што се лицето, рацете и нозете може да покажат почетна загуба на сало пред средниот дел или други области каде што мастите се потврдоглави. Сепак, не постои фиксно правило, а индивидуалните искуства може да се разликуваат.

Губењето на телесните масти вклучува комбинација од промени во исхраната, зголемена физичка активност и прилагодување на животниот стил.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе