Живот

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Адел и Ребел Вилсон имаат едно нешто заедничко: и двете успеаја да ослабат многу, што привлече големо внимание во јавноста.
Read more

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Марс утрово во 8:08 часот влезе во знакот Бик, а според астрологот Душан Величковиќ тоа ќе ни донесе проблеми со парите.
Read more

Дали самоубиството е себичен избор?

Трагичните судбини на славните, како самоубиствата на актерот Робин Вилијамс и ТВ-ѕвездата Ентони Бордејн, повторно го свртуваат вниманието на јавноста кон душевните болести.
Read more

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Температурите растат, па многумина (одново) станаа свесни колку е важно да се пие вода.
Read more

Шпаркасе Банка преку платформата „Sparkasse Life“– поддржувач на настани од културно значење

Од 1 до 3 јули во Дојран, по 12-ти пат се одржа музичкиот фестивал „Д Фестивал“, на кој учествуваа многубројни реномирани домашни и светски музички имиња, а Шпаркасе Банка во согласност со својата стратегија за к
Read more

Трикови како да го разладите домот без клима

Премногу топлото време продолжува и во јули, а дури и оние кои имаат клима уреди во домот гледаат на некој начин што помалку да ги користат, поради поскапувањето на струјата.
Read more

По повеќе од 40 години, белите носорози се вратија во Мозамбик

Повеќе од 40 години откако изумреа во тоа подрачје, белите носорози повторно се движат низ дивината на Мозамбик, каде што се носат единки од овој загрозен вид од Јужна Африка, но и други животни, во обид да се обнови фауната во тамошните п
Read more

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Според новото истражување на Универзитетот Дрексел, повеќето домови веројатно прекршуваат неколку здравствени правила.  
Read more

Зошто е важно за децата целото семејство да јаде на маса?

Повеќето знаат барем една совршена филмска сцена каде целото семејство седи на маса и појадува, но во реалниот живот вакви сцени се ретки.
Read more

Седум причини зошто не успевате да се поместите од „мртва точка“

Размислете што направивте минатиот пат, а тоа ве доведе до неуспех. Така ќе научите повеќе да не паѓате во истите замки.
Read more

Храна и пијалаци кои не треба да ги консумирате на плажа

Температурите растат, а деновите се долги, па не е изненадување што луѓето едвај чекаат да одат на пливање.
Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Одлуката за земање кредит содржи неколку дополнителни одлуки, меѓу кои една од најважните сигурно е дали ќе избереме фиксна или променлива каматна стапка.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more