Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Повеќето возачи ја активираат рачната сопирачка кога ќе го паркираат автомобилот.
Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Меѓу оние автомобили кои најмалку губат на вредност како користени автомобили, има некои евтини модели, како што е Dacia Sandero, а добро се рангираат и електричните автомобили, како што е Tesla.
Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Бестселерот на Volkswagen, сепак, минатата година ја заврши на првото место во Европа, пред Peugeot 208 и Dacia Sandero.
Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Хрватската компанија Rimac Automobili е апсолутен хит во светот на автомобилите и автомобилската технологија, а нејзиниот најнов електричен хиперавтомобил Nevera рутински рутира рекорди.
Read more

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Консултантската компанија Deloitte спроведе големо истражување прашувајќи ги германските возачи кој автомобил би го претпочитале доколку одлучат да купат ново возило.
Read more

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Tesla ги реши проблемите со снабдувањето и забележа повеќе од трипати поголем профит во споредба со минатогодишните резултати, надминувајќи ги очекувањата на Волстрит за овој квартал.
Read more

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Станува збор за модел кој е произведен во САД специјално за американскиот пазар.
Read more

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Ако купувате автомобил и немате искуство со мерење на моќност или статистика на возилото, може да ве збуни една од клучните карактеристики на возилото – неговата моќност во коњски сили.
Read more

Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

BMW наводно планира да направи промени кога е во прашање понудата на модели, главно поради состојбата на пазарот, односно побарувачката.
Read more
filter

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Сопствениците на класичните Mini автомобили сега имаат можност да ги модернизираат своите миленици на четири тркала и да ги направат еколошки прифатливи со инсталирање на електричен погон.
Read more

Совети за возачи: Што не смеете да правите во услови на магла?

Снег, мраз, голомразица, но и намалена видливост поради густата магла, се условите кои го отежнуваат нормалното одвивање на сообраќајот во зимските месеци.
Read more
play_arrow

Најсилниот автомобил во светот снимен на автопат

Концептот на Devel Sixteen е претставен во 2013 година, а сега за првпат е снимен на италијански автопат.
Read more
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more