Регион

Поскапе патарината во Србија

Српската Влада на вчерашната седница одобри поскапување на патарините за 14%, додека оние кои патарините ќе ги платат по електронски пат ќе добијат 6% попуст на таа сума, односно за нив поскапувањето ќе биде 8%, јави дописникот на МИА од Б
Read more

Бања Лука утрово ја потресе земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди градот Бања Лука во Босна и Херцеговина.
Read more

Радев го критикува бришењето на бугарскиот клуб во Битола

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека одлуката на властите во Северна Македонија да го избришат од регистарот бугарскиот клуб во Битола е израз на немоќ и паника.
Read more

Само 169 Бугари од Македонија пријавени да гласаат на изборите во Бугарија на 2 април

Само 169 лица од Северна Македонија се пријавиле да гласаат на парламентраните избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април, објави бугарското Министерство за надворешни работи.
Read more

Ноќеска Албанија ја потресе земјотрес од 4,7 степени според Рихтер

Релативно силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија во текот на ноќта.
Read more

Торлак ја повлече вакцината БСЖ од употреба поради сомневање за нејзиниот квалитет

Српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ нареди итно повлекување од употреба на БСЖ вакцината против туберкулоза, што се дава на бебиња веднаш по раѓањето, поради сомневање за нејзиниот квалитет и очекуваниот имунолошки
Read more

Курти: Дали Вучиќ е Доктор Не или Мистер Њет?

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека претседателот на Србија Александар Вучиќ ја отфрлил понудата што му ја дал „за самоуправа на косовските Срби“, во заедница што ќе ја создаде и предложи самиот премиер на
Read more

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Познатата плажа Навајио (Ναυάγιο) во истоимениот залив на Закинтос, Грција, летово ќе остане затворена за туристи поради страв од лизгање на земјиштето, најавија грчките власти.
Read more

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија не користи трикови и дека ќе го исполни и ќе работи на спроведување на сето тоа што го кажал во Охрид и покрај тоа што не мисли дека Приштина ќе ја исполни својата единс
Read more

AccuWeather ја објави пролетната прогноза: Поплави на Балканот, температури повисоки од вообичаените

Во големата пролетна прогноза на AccuWeather се наведува дека долгорочната зимска шема ќе продолжи во некои европски земји, додека некои делови од нашиот континент малку подоцна ќе се соочат со потенцијално опасн
Read more

Во Бугарија загина мигрант по полициска потера на автопат, други 16 се повредени

Read more

Судот во Лерин ги одби тужбите и барањата за забрана на Центарот за македонски јазик

Центарот за македонски јазик во Грција денеска информира дека Основниот суд во Лерин, во две посебни одлуки, официјално одби повеќе барања/тужби за поништување на првичната одлука за одобрување на барањето за неговата регистрација.
Read more
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more