Книги

Летен список за читање

Read more

Васил Ханџиски утре ја промовира „Сложувалка“ во „Буква“

Промоцијата на првата стихозбирка на младиот поет Васил Ханџиски ќе се одржи в четврток, 20 јули во кафе-книжарница ,,Буква” со почеток во 20:30 ч.
Read more

Почина познатиот чешки писател Милан Кундера

На 94-годишна возраст денеска во Париз почина познатиот чешки писател Милан Кундера.
Read more

Од печат излезе Варшава го исцртува Скопје од Кинга Нетман-Мултановска

Деновиве од печат излезе книгата комплетно посветена на Скопје – „Варшава го исцртува Скопје“ од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска.
Read more

Дипломатите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ја промовираат стихозбирката „Македонски погледи“

Четиријазичната стихозбирка „Македонски погледи / Sguardi macedoni / Miradas macedonias / Macedonian glances“ од авторите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ќе биде промовирана оваа среда, 21 јуни од 18:30
Read more

Лилјана Пандева денеска ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“

Лилјана Пандева вечерва, 15 јуни, ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“ на настан во МКЦ – Скопје со почеток од 20 часот.
Read more

Излезе на македонски книгата за деца Фудбалски сон од Линеке Дајкзул

Во издание на Бата прес се објави книгата за деца и млади „Фудбалски сон“ (Aan de bal) од познатата холандска авторка Линеке Дајкзул. Романот од холандски на македонски јазик го преведе Ели Пујовска.
Read more

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Вечерва, 25 мај, од 20 часот на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи промоција на втората стихозбирка на Павлина Атанасова ‒ „Карпа во морето“, идадена во едицијата „Гравири“ на „ПНВ Пуб
Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Пишува: Јулијана Величковска, писателка, преведувачка и уредничка
Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

„Не одам никаде“ е збирка раскази на Румена Бужаровска, оригинално објавена на македонски јазик во 2018 година во издание на „Или-или“.
Read more

Aвтобиографијата на принцот Хари објавена на македонски јазик

Автобиографијата на принцот Хари, „Резерва“ излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more