Почина познатиот чешки писател Милан Кундера

На 94-годишна возраст денеска во Париз почина познатиот чешки писател Милан Кундера.

Веста за неговата смрт ја сподели медиумот France 24, бидејќи писателот долги години живееше и работеше во Франција.

Во својата богата кариера беше наградуван со бројни награди, во неговите романи главна тема беа мислите, чувствата и верувањата на поединци, а често пишуваше и за интимните врски.

Делото со кое се прослави во 1984 година е романот „Неподносливата леснотија на постоењето“ (Nesnesitelna lehkost bytí), каде ја раскажува приказната за љубовната врска помеѓу неколку луѓе, во чија позадина е приказната за Прашката пролет. Ќе остане запаметен и по делата „Шега“ (Žert, 1967), „Книга на смеата и заборавањето“ (Kniga smíchu a zapomnèni), 1979), „Уметноста на пишувањето“ (L'Art du roman, 1986) и „Бесмртност“ (Nesmrtelnost, 1990). Сите наведени книги се преведени на македонски јазик.

Поради неговото пишување, долги години живееше во егзил во Париз бидејќи во 1978 година му беше одземено чехословачкото државјанство, а неговите дела беа забранети во поранешна Чехословачка. Познатиот писател никогаш не се врати во својата татковина, ниту по независноста на Чешка. Неговите последни дела, напишани на француски јазик, сѐ уште не се преведени на чешки.

„Не постои таков сон за враќање. Со себе ја понесов мојата Прага: мирисот, вкусот, јазикот, околината, културата“, во една прилика изјави Кундера во интервју за германскиот Die Zeit.

Сепак, по 40 години откако му беше одземено државјанството, во 2019 година чешкиот амбасадор во Франција, Петр Дулак, на Кундера му подари потврда за државјанство во неговиот дом во Париз.

Кундера беше роден на 1 април 1929 година во Брно.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Читај повеќе

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Читај повеќе

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе